Fotografovanie potokov v okolí Zabiedova

Leto v plnom prúde a teploty sa nám na Orave dostali do znesiteľných hodnôt. Je piatok a pod mrakom. Ako využiť toto počasie? Tak už dlhšie som chcel pofotiť nejaké potoky. Lebo ak sa nájde dobre zátišie, tak môžu vzniknúť pekne fotografie. Tak teda rozhodol som sa ísť do neďalekého Zabiedova, kde som vedel, že tečú potoky.

Idú sa hľadať potoky

Doma som sa teda zbalil a zobral foto-výbavu. Ľahká nebola, lebo som bral takmer všetko, náhodou aj keby bola zver. Mal som nasmerované na miesto kde som vedel, že tečie potok. Len najväčší problém bolo nájsť také miesto, kde bol nejaký vodopád, zároveň nebol zarastený a aj aby bol pod stromami v pomerne na tmavom mieste. Ako sa ukázalo bol to veľký problém. Na začiatku som našiel malé miesto s vodopádom. Bol trošku obrastený ale to nevadilo. Ako vidieť nie je na škodu občas zelene, treba ju pekne zakomponovať a hneď je pekná fotka na svete.

Obrastený vodopád

Nastavenia fotoaparátu pri fotografovaní

Volil som dlhé časy, vyššie clonové číslo a čo najmenej citlivé ISO. Obvykle nastavenie času sa pohybovalo 0,4-2 sekúnd. Clonu som volil 8-13, to malo aj ďalšiu výhodu, lebo mi to umožnilo mať väčšiu hĺbku ostrosti. ISO som volil väčšinou 50 ale občas som ho dal vyššie. Ako vidieť aj na videu z mobilu.

Pri tejto príležitosti vznikla fotka č. 11

Stojí ešte za zmienku, že pri tomto fotografovaní sa zíde polarizačný filter aby sa redukovali odrazy vo vode. Na tom videu trochu vidieť, keď točím cez displej fotoaparáta a potom, keď idem mimo, vidieť viac svetelných odrazov vo vode.

Ďalšie peripetie pri fotografovaní

Menšia nevýhoda fotenie takýchto potokov je, že čím človek ide vyššie, tým je menší. A potom sa až dostaneme k prameňu. Ja som tak ďaleko nešiel, ale ako som videl, že potok sa zmenšuje, tak som vydal hľadať iný potok.

Zišiel som dole k autu a presunul vyššie. Cesta viedla po pri potoku, ale ako som vravel, potreboval som nájsť špecifické podmienky. Potom som zastavil na jednom mieste. A ako som zaparkoval, tak som počul hučať potok. To nasvedčovalo len jednu vec, budú tam vodopády. Nevýhoda, že potok bol rokline a dostať sa dole bolo náročné. A keď som sa dostal dole, tak sa dalo presúvať iba v potoku. Takže som sa pohyboval na omedzenom miest. Predsa to už bol väčší potok.

Ako vidieť terén bol náročný

Tiež som si musel dať pozor, aby sa nešmykol. To by nebola tragédia. Mokré nohy sa vysušia. Ale utopiť fotoaparát s objektívom by už bol celkom slušný škrt cez rozpočet. Takže som si dával fakt pozor. Našťastie som to zvládol počas celého fotografovania.

Keď som sa nasýtil jedného miesta, tak vybral som sa ďalej, peši po pri potoku. Cesta síce viedla pomerne blízko ale dostať sa k potoku už bol veľký problém. Bol moc zarastený a ešte aj v rokline. Asi hodinu som sa motal ale bez úspechu ak sa dalo dostať k potoku, tak zas bez vodopádov. Po čase som to vzdal a otočil to späť.

Irónia bola, že kúsok od auta bolo tiež aj druhé miesto na fotenie, ale nešiel som tam pre veľké riziko okúpania. Ale keď som sa tomu miestu dostal druhý krát, tak som si povedal, že to skúsim. Poobzeral som si kamene ako by sa dalo prejsť. Na moje prekvapenie, nebolo to až také náročne. Tak som teda na dĺžke asi dvadsiatich metrov presúval po kameňoch a volil si miesta na fotografovanie.

Fotografoval som aj iné objekty

Samozrejme medzi pauzami fotenia potokov, som fotografoval aj iné zaujímavosti, čo mi udreli do oči. Občas som odfotil okolie či rastlinu alebo objavili sa nejaké chrobáky. Makro objektív nemám, ale čo sa dalo to som odofotil.

Čo na koniec povedať?

Výlet to bol pekný. Aj keď som sa veľa nenachodil ale skôr motal. Nájsť dobre miesta bolo náročné, ale ak som niečo našiel, tak ma to potešilo. Vzniklo niekoľko pekných fotografií, ktoré si môžete nájsť nižšie. Pri konci ma napadlo, že som mohol aj robiť videa s potokov, tak som urobil krátke, ktoré bude nižšie pod obrázkami. Dúfam, že sa vám fotografie budú páčiť. A neváhajte zdielať a lajkovať.

Galéria

Video

Napísal Branislav Bruder – fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.