Jesenná Orava hra farieb

Aj keď tá kalendárna jeseň ešte neskočila, tak už na Orave viac menej áno, ak myslíme tu farebnú. Počasie je síce jesenné ale už nám napadol prvý sneh a aj meteorológovia sa opäť „vyhrážajú“ snehom. Väčšina listnatých stromov je už bez listov. A okrem dolnej Oravy, väčšina lesov je tu ihličnatá, takže si to tu človek moc neužije. Jedine to upršané a hmlisté počasie.

Počasie, povinnosti a práca mi moc nedovolila využiť toto krátke obdobie na fotografovanie, čo sme tu mali. Ale niečo sa podarilo odfotografovať, keď som vytváral timelapse oravskej prírody.

Začína jeseň na Orave

Prvé náznaky príchodu jesene som si všimol, keď som bol fotiť ruju jeleňa. Vidieť, že začali žltnúť listy stromov.

Jeleň lesný, fotograf, Branislav Bruder
Jeleň lesný

Tento zážitok z Jelenou zverou ma veľmi potešil a urobil som niekoľko fotografií. Neskoršie sa mi už nepodarilo odfotografovať túto zver. Fotografie a video z tejto ruje nájdete v článku Jelenia ruja už je tu. Jedine čo som našiel boli menšie skupinky srnčej zvery.

Fotografovanie na dolnej Orave

Kvázi prvé jesenné fotenie som mal v Oravskom Podzámku, ale aj to bolo zamerané hlavne na spomínaný timelapse. V tom čase, ako je na fotografiách vidieť, bolo zatiahnuté počasie, ale na krátke momenty niekde prekuklo slnko, poza mrakov.

Oravský Podzámok, fotograf, Branislav Bruder
Panoráma Oravského Podzámku

Bol som rád, že nepršalo a mohol pozbierať potrebné fotografie. Potom som sa presunul na miesto, kde som vytvoril panorámu čo je kúsok vyššie aj nižšie. Toto bolo jedno z mala miesť kde sú miešané lesy a vidieť peknú jesennú krajnú. Potom som sa kúsok presunul vyššie a nasmeroval smerom na Hornú Lehotu a urobil zopár fotografií a potom som šiel do práce.

Horná Lehota panoráma, Branislav Bruder
Smer Horná Lehota panoráma

Keby nebola oblačnosť, tak by boli vidieť Západne Tatry.

Fotografovanie nad Tvrdošínom

Toto fotografovanie som mal skôr zamerané opäť na projekt timelapsu. Vyrážal som ráno, tak asi o pol siedmej a ani som neraňajkoval. Môj plán bol odfotografovať východ slnka. Išiel som na Javorov vrch. Zobral som auto a išiel do vtedy, pokiaľ sa mi dalo ísť autom. Potom už som musel auto odparkovať, lebo sa šmýkalo na blate. Posledných tridsať minút som si musel vyšliapať do kopca.

Ale poviem vám, tá oblačnosť bola až po samí vrch. Prišiel som v čase, keď slnko malo akurát vychádzať. Zatiaľ nebolo nič vidieť, tak som si povedal, že skúsim vydržať ešte chvíľku. Keď som pozrel nad seba a videl som modrú oblohu. Po asi 15 minútach po východe, sa oblačnosť trhala a začalo sa ukazovať slnko.

Východ slnka Javorov vrch, Branislav Bruder
Východ slnka Javorov vrch

Tak som rýchlo pripravil fotoaparát na timelapse. A čakal som tam cez hodinu, kým urobil potrebný zber fotografií pre východ slnka. Aj keď to vyzeralo z počiatku zle, nakoniec sa pekne vyjasnilo. A vzniklo z toho pekné video.

Ide sa ďalej smer Magura.

Teraz som chcel iný pohľad. Tak som išiel smerom k Magurke. Prešiel som kúsok lesom a otvoril sa menši vyhlaď na vysielač Magurka. Držal som sa opäť fotografovaním na timelapse a pokračoval som ďalej. Všimol som si, že vďaka inverzii je medzi stromami menší opar a vďaka tomu to vytváralo v lese peknú atmosféru. Napríklad takéto lúče v lese.

Slnko a lúče, Branislav Bruder

Potom som vyšiel na lúku, kde som nejaký čas zotrval a potom sa otočil a išiel späť. Cestou som na lúke ešte odfotografoval pár pavučín v ktorých bola rosa. Pri väčšom orezaní fotografie, je  na to veľmi pekný guľôčkový pohľad.

Rosa v pavučine, Branislav Bruder, fotograf
Rosa v pavučine

Bolo už po obede a aj som bol celkom hladný, keďže môj pôvodný plán bol, fotografovať len východ slnka. Takže od rána som bol len na jednej tatranke. Ale ešte som sa opäť zdržal na Javorovom vrchu, kvôli peknej inverzií a potom som išiel domov.

Tiež som absolvoval jedno nočné fotografovanie na Františkovej hute. Aj keď mi to tam trošku komplikovala vysoká vlhkosť. Porobil som pár pekných nočných fotografií.

Fratiškova huta, Branislav Bruder, fotograf
Fratiškova huta jeden pohľad na oblohu v bráne

Aj jeseň ma svoje čaro

Jeseň, väčšina ľudí si spája s odchodom leta a príchodom škaredého, chladného a upršaného počasia. Jednoducho povedané počasie ideálne na depresiu. Ale jeseň má svoje čaro, síce niekedy pochmúrne ale má. A preto treba hľadať na nej niečo pekné a potom niečo sa nájde. A čo som našiel ja? Tak to si môžete pozrieť na fotografiách.

Ešte pridám timelapse z Oravy. Článok o miestach tiež nájdete na mojich stránkach. Pokiaľ sa vám páčia fotografie článok neváhajte lajkovať a zdielať.

Napísal Branislav Bruder – fotograf na Orave

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.