Návšteva Kvačianskej doliny a historickej píly

Priatelia mi navrhli, či by som s nimi nešiel na menší výlet do Kvačianskej doliny. A povedal som si, prečo nie? A tak sme sa vybrali. Kvačianská dolina sa nachádza „vedľa“ Západných Tatier. Ako sme išli na miesto začiatku od Zuberca, tak po ľavej strane sa pýšili štíty Západných tatier a po pravej strane sme mali dolnú Oravu a potom sme prešli do Hút.

Kvačianská dolina a jej krásy

Keď sme prišli do malebnej dedinky Kvačany, ešte sme museli prejsť kľukatou dedinskou cestou, až sme sa dostali k miestu zaparkovania a začatia. Neznali človek by možno aj trošku poblúdil, kým by našiel miesto začiatku. Ale priatelia vedeli kde to je a tak nebol problém. Keď sme prišli na miesto mierne popŕchalo, ale to nás neodradilo. A tak sme vyrazili. Samozrejme je to dolina a väčšinu času sme sa nachádzali v doline. A začínajúca jar nám skrášlila okolie. Príroda len zelenala a prebúdzala sa.

Kvačianská dolina, fotograf, Branislav Bruder, Kvačany
Kvačianská dolina

Po pri ceste žblnkotal potok a ešte k tomu sme dýchali svieži vzduch. Výlet sa začal veľmi príjemne. Stretli sme cestou pár turistov, až sme sa dostali asi po hodinke na hlavnú križovatku a podstate aj k nášmu cieľu. Kvačianský historický mlyn a aj píla.

Kačianský historický mlyn a píla

Kačianská dolina pri mlyne, fotograf, Branislav Bruder, mlyn, kvačany
Kačianská dolina pri mlyne

Ako vidieť na fotografií, počasie sa nám začínalo zlepšovať a bolo už len krajšie a slnečno. Postupne sme si poobzerali všetky objekty ako z vonku, tak aj z vnútra. Kavačanský mlyn patrí k skvostom Slovenska. A ako som počul rozprávať pána, čo sa staral o tieto historické pamiatky, tak píla je veľmi jedinečná. Lebo je ich už veľmi málo takto funkčných píľ. Možno by sa dali spočítať na dvoch rukách. Takže si tento skvost treba vážiť. Viac sa dozviete na stránkach Kvačanov.

Po prejdení mlynov sme si oddýchli a posedeli na lavičkách a trošku nabrali energie z teplých lúčov slnka. Ale úplný pokoj sme nemali. Pretože sa tam prechadzali hladné kozy a ak niekto niečím zašuchotal, tak neváhali prísť si vyžobrať niečo pod zub 🙂 .

Koza, kačianská dolina, fotograf, Branislav Bruder,
Koza rohatá

Ráztocký vodopád

Po prestávke sme sa išli pozrieť ešte na Ráztocký vodopád. Nebol ďaleko od mlynov asi desať minút pomalým tempom. Ale na naše prekvapenie nakoniec z vodopáda bol len cicerík vody. Takže suchá jar sa prejavila v plnom prúde.

Ráztocký vodopád, fotograf, Branislav Bruder
Ráztocký vodopád a sucha

Deň sa chýli ku koncu

Čas ma výlet sa blížil ku koncu a tak pomaličky sa vraciame späť k autu. Rozpačitých pocitov na začiatku výletu, sa nakoniec ukázal pekný deň. Tento výlet určite odporúčam pre ľudí čo už nevládzu, ale aj pre rodiny s malými deťmi. Určite sa potešíte peknej prírode a ako aj kúsku histórií.

A teraz si pozrite fotografie z tohto výletu. A pokiaľ sa vám článok páčil neváhajte zdielať, lajkovať či odporučiť ďalším.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

One Reply to “Návšteva Kvačianskej doliny a historickej píly”

  1. Kombinácia úžasnej prírody a vynikajúceho fotografa vytvára naozaj umelecké diela
    Braňo nech sa ti v tom ďalej dari

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.