Prosiecka dolina a Kvačianska dolina

Mal som na návšteve rodičov a povedal som si, že s nimi pôjdem pozrieť peknú časť slovenska a to dolín okolo Hút. Keďže rodičia nie sú najmladší a nezvládli by to za jeden deň, tak som sa rozhodol, že to rozdelím na dva krát. Rodičia bývali v Zuberci, tak to nebolo až tak ďaleko. A ďalšie dni sme využili na návštevu Západných Tatier. Konkrétne Roháčské plesá, kde som bol aj minuli rok. A pozrel som si aj pomerne čerstvo otvorenú jaskyňu, Brestovská jaskyňa. Články o týchto miestách nájdete na týchto stránkach. A výlety to boli pekné, plné oddychu v krásnej prírode a aj fotografických zážitkov, inak povedané vynikajúco.

Kvačianska dolina

Musím sa priznať, že som v Kvačianskej doline bol nedávno, na jar spolu s priateľmi, aj keď ani tento krát som si ju neprešiel celú. Ale prezrel som si aj blízke vyhliadky, ktoré sa nachádzajú neďaleko vodných mlynov.

Vyhliadka Malý Roháč, Kvačany, fotograf, Branislav Bruder
Vyhliadka Malý Roháč

A opäť som neľutoval tento nenáročný výlet. Ale už sa budem musieť odhodlať si pozrieť aj celu Kvačianskú dolinu. V oblasti mlynov natrafíte aj na malé stádo kôz, ktoré sú drzé a hľadané. Hodí sa im názov Kozia mafia 🙂 . Ruksaky si treba chrániť. Oni dobre vedia, kde sa skrýva jedlo 🙂 . Ale zase si radi zapozujú radi, pokiaľ im dáte kus nejakého rožku. Keď sú ešte malé kozičky, tak sa zasmejete na ich hravosti. Určite sa potešia aj malé deti týmto tvorom.

Kozy, fotograf, Branislav Bruder, Kvačianská dolina, Húty, oblazy
Kozia mafia

Potom ako sme si pozreli mlyny, tak sme sa presunuli na vyhliadky. Už ako som spomenul vyššie Malý Roháč, kde je pekný balkón. Trošku mi to pripomenulo chodník korunách stromov v Bachledovej. Kviačianskej doline je aj iná vyhliadka, taká naturálna, na vlastne riziko a to na Roháči.

Vyhliadka Roháč, fotograf, Branislav Bruder, Kvačianská dolina
Vyhliadka Roháč

Tu si už bolo treba dať väčší pozor, lebo už nebolo žiadne zábradlie a keď by sa šmykla noha, tak by to bolelo. Inak táto vyhliadka ani nie je označená. Vedel som to len vďaka turistickým mapám, čo som mal v mobile. Bola to nenápadná odbočka nikam. Ľudia to obchádzali lebo nevedeli čo tam je.

Ako sme sa pokochali a pofotil som, tak sme išli už k autu a potom do penziónu. Tam sme si oddýchli.

Prosiecka dolina

Prosieckej doline som bol prví krát. Nevedel som čo čakať. A aj ma trošku prekvapil náročnejší terén na chodenie. Pre mňa to problém nebol, ale otec sa musel otočiť lebo jeho kolená už takéto výkony nezvládajú. Začiatok prosieckej doliny prekvapil pekným potokom medzi dvomi stenami skál. Trošku ako Janošíkové diery, kde som bol aj v zime.

Prosiecka dolina potok, Branislav Bruder, fotograf
Prosiecka dolina potok

Potom sa potok vyššie už vytratil. Je zaujímavé, že vyvierala niekde zo skál. Predpokladám, že tam je niekde podzemný potok a možno aj jaskyňa, ktorá nie je prístupná. Potom sa už išlo po suchom korite potoka. Predpokladám, že na jar, či po silných dažďoch je tam celkom silný potok, ktorý ide až od Červených pieskov. Táto časť nebola nejako pre mňa osobne bombastická. Raz sa išlo lesom raz po korite potoka, ale aj cez miesto, kde boli popadané stromy. Cesta bola schodná bez problémov. Budete vidieť aj na fotkách nižšie.

Ale na druhej strane Prosieckej doliny to opäť začalo byť zaujímavé. Dostanete sa do oblasti, ktorá sa volá Červené piesky. Kde sú aj rebríky či vodopád. Ku rebríkom sme sa nedostali, lebo nebolo dosť času, keďže už na večer bol iný program. Ale na vodopád sme sa boli pozrieť. A ten bol takmer bez vody, lebo jeho prietok závisí od zrážok.

Vodopád Červené piesky, Branislav Bruder, Fotograf
Vodopád Červené piesky

V tom jazierku pod vodopádom boli nejakí druh mloku asi mladé salamandry. Neviem aký druh obojživelníka to bol, ale skúsil som ho odfotografovať a nájdete to potom nižšie v galérií. Tento deň bolo aj pomerne teplo, ale v tejto doline bolo celkom znesiteľne na výlet a aj bolo pod mrakom. A už šup späť k autu. Cestou som sa ešte zameral aj na fotografovanie kvetín, ktoré ma zaujali a fotky tiež nájdete nižšie.

Výlety dolinách sa oplatili

Tieto doliny sa dajú prejsť naraz aj za jeden deň. Nie sú dlhé a terén je celkom nenáročný. Ale napríklad Prosieckej doline treba mať určite pevnú obuv. Lebo často sa ide po kameňoch. A keď tam tečie voda asi sa bude aj šmýkať. Takže treba ísť rozvahou a okruh by mal cca 20 km. Obe doliny majú svoje čaro a určite si oddýchnete a pokocháte peknou prírodou.

Pozrite si fotografie z týchto výletov. Ak vás zaujímali mlyn, tak si pozrite ešte článok o návšteve len z Kvačianskej doliny, kde sú ďalšie fotografie z píly.

Ak sa vám článok a fotografie páčia neváhajte sa s nimi podeliť ďalšími, tak že ich budete zdielať či lajkovať.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.