Zima na Orave sa začína ukazovať

Zima na Orave

Tak po presťahovaní z Pezinka na Oravu ma privítalo škaredé, zamračené a upršané počasie. Bolo to trošku na depresiu ale aspoň som mal čas sa vybaliť a zabývať sa. Byt začal naberať tvary a kontúry, ktoré som si predstavoval. Ale počasie žiadna sláva. Asi po štyroch dňoch po nasťahovaní, predpoveď počasia sľubovala pekné počasie. Tak večer som si urobil plány.

Prichádza sklamanie

O to viac prišlo sklamanie, keď som sa ráno zobudil. Počasie stále zamračené. Nič čo by malo spĺňať sľúbenú predpoveď. Ale čo už, idem aj tak. Krajina je trošku zasnežená. Tak idem to skúsiť, aj keď je zatiahnuté. Môžno sa niečo podarí. Tak po prvotnom blúdení, ako sa dostať na turistickú trasu, vychádzam na prvý kopec.

Je odmäk a v meste Tvrdošín je minimum snehu a k tomu čľapkanica. Stále sa presviedčam, že to bude dobre. Na poľných cestách blato, tak sa mu snažím vyhýbať aj keď to je dosť náročné. A robím prvé fotky. Nič moc, idem ďalej. Aby to nebolo jednoduché, tak sa mi podarilo vytratiť mobil. Takže som strávil tridsať minúť hľadaním, až ho nájdem pri mieste, kde som si ho dával do kapsičky. Aspoň jedna dobrá správa. Vraciam sa späť na cestu.

Asi po ďalšej hodine začínam v mojich nepremokavých topánkach cítiť vlhkosť. Tak už po všetkých nezdaroch sa rozhodujem vrátiť do bytu, aby ešte prvý týždeň neochorel. Urobil som len pár fotiek, ale žiadna sláva.

Blýska sa na lepšie časy

O pár dní sa trošku situácia mení. Začína to pripomínať Oravské počasie. Teploty klesajú pod nulu. A občas trochu sneží. Ale po predchádzajúcej skúsenosti si nerobím žiadne plány. Je pondelok 14.11.2016.

Obloha sa navečer trošku vyjasňuje. A môžem nafotiť mesiac, ktorý podľa astronómov je o 30% jasnejší. Tak robím pár fotiek, čo je stále náročné, lebo väčšinu času mesiac zakrýva tenká oblačnosť. A tá vytvára hmlu, čo kazí ostrosť obrazu. Robím si sedemnásť fotografií a snažím sa trafiť medzeru v mrakoch. Z tých fotografií boli napokon použiteľné dve fotografie. A s jednou sa s vami podelím.

2016-11-14-20-26-08-bb
Spln mesiaca

Ešte sa zdržím do neskorej noci, so žiadnymi plánmi na ďalší deň.

Svieti slnko?

Ráno sa budím na jasné svetlo. Ale nedávam tomu žiadnu váhu. Ležérne vstávam z postele a pripravujem si raňajky. A pozerám z okna ako sa začína vyjasňovať. Ale stále si vravím, že to nemá zmysel, veď sa už sneh topí. Ale nakoniec sa rozhodujem. Podľa predpovede má toto počasie vydržať iba deň či dva. Tak rýchlo sa obliekam pripravujem fotoaparát a vyrážam.

Ešte, že bývam pod kopcom. Asi po dvadsiatich minutách rýchlej chôdze, sa dostávam na miesto ku kaplnke nad Tvrdošínom a robím prvé fotky. Vyzerá to nádejne. Vonku nie je odmäk ako som si myslel. Ale bolo dosť mrazivo, čo som nečakal. Bol som ľahšie oblečený a vietor celkom otravný. Ale to ma neodradilo.

Išiel som ďalej a robil ďalšie fotografie a snažil som sa pohybovať v závetrí, aby mi nebola taká zima. A teraz si môžte pozrieť výsledok. Občas to kazila vysoká oblačnosť, ale aj tak som bol rád, že som sa vybral fotiť.

Stačilo

Počasie sa začalo kaziť a teplota trošku zdvíhať. Tak som po dvoch hodinách došiel domov a zo zvedavosti pozrel teplomer v aute. -3°C to som nečakal o dvanástej hodine, po predchádzajúcom počasí. Potom sa večer dozvedám, že v noci padol v Oravskej Lesnej rekord -14°C. To vysvetľovalo tú zimu vonku.

Ako sa dalo čakať, ďalšie dni sa počasie opäť pokazilo a nastalo pozvoľne otepľovanie. A sneh sa začal topiť, aj keď ešte ho z okna vidím, ale už to nie je také idylické ako v utorok.

Ak sa Vám článok páčil, lajkujte, či zdieľajte.

Koniec článku

Napísal Branislav Bruder – fotograf.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.