Tvrdošín, mestečko nočných svetiel

Tvrdošín, žijem v tomto meste cez rok a ako som zistil, nie je to žiadna veľká metropola 🙂 . Väčšina obchodov zatvára o štvrtej a potom už je problém si isť niečo zháňať. Aspoň, že Tesco nezatvárajú o štvrtej. Ale má to svoje výhody, ľudia si viac cenia svoj volný čas a neplachtia sa iba za prácou.

Tvrdošín má svoje čaro, aj vďaka svojmu okoliu. Je tu pekná príroda ako vidieť z niektorých článkov na mojej stránke. Napríklad ak vybehnete na Tvrdošínsku rozhľadňu a hneď máte pekný výhľad na Západne Tatry či oravskú priehradu alebo na Javorov vrch. A pri potulkách v lesoch možno natrafíte aj na medveďa, alebo inú zver čo nás možno nezožerie 🙂 . Je to pekný kraj Oravy.

Ale tento krát som sa nezameral na prírodu či zver, ale na veci, ktoré urobili ľudia. Navštívil som napríklad cintorín či centrum mesta Tvrdošín. A aby to nebolo také jednoduché, vybral som si noc, čo pre veľké svetelné rozdieli je občas pekný oriešok. Samozrejme čerstvo napadaný sneh dodal ešte väčšie kúzlo fotografiám. Tak čo som fotil?

Drevený gotický kostol Všetkých svätých Tvrdošín

Určite ste sa pýtali, na čo som išiel v noci na cintorín. Tak túto je odpoveď. Chcel som ísť odfotografovať drevený gotický kostol Všetkých svätých. Je to rímskokatolícky drevený kostol. Pôvodne pochádza z konca 15. storočia (niektoré zdroje uvádzajú koniec 14. storočia) a v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu. Je najstaršou zachovalou stavebnou pamiatkou mesta. (Zdroj wikipedia)

Drevený gotický kostol Všetkých svätých Tvrdošín, Branislav Bruder
Drevený gotický kostol Všetkých svätých Tvrdošín

Tento kostolík je aj zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Pevné verím, že nezhorí vďaka nejakej sviečke v jeho v okolí.

Pôvodne keď som išiel fotiť, som si myslel, že všetko to pofotím tak za hodinku, ale pravda bola úplne inde. Len na cintoríne som sa zdržal trištvrte hodinu. A nakoniec fotenie trvalo až 2,5 hodiny. Ako som skončil na cintoríne, tak som sa presunul do centra.

Fotenie nočného Tvrdošína a jeho námestia

Už dlhšie som si vravel, že by bola pekná fotka nočného pešieho mosta, ktorý prechádza nad riekou Orava. Bol pekne osvetlený, tak teda moje kroky viedli najprv k nemu.

Peší most cez rieku Orava v noci, Tvrdošín, fotograf, Branislav Bruder
Peší most Tvrdošíne cez rieku Orava v noci

A postupne som sa presúval do centra mesta Tvrdošín. Ako som spomenul, Tvrdošín nie veľké mesto, takže námestie je malé. Ale svoju drobnosť dohána svojím osvetlením a parčíkom kde sú staré stromy, ktoré na nočných fotografiách moc nevyniknú. Ale keď vedľa nich stojíte, pripadáte si maličký. Výhoda takéhoto mesta je, že na námestí nebolo skoro žiadnych ľudí, tak som mohol fotiť nerušene.

Posledné fotky som urobil na druhý deň, z balkónu, kde bývajú moji priatelia. A tým skončila moja nočná výprava v Tvrdošíne a vznikli pekné fotografie.

A teraz si nižšie pozrite moje dielo za pomoci fotoaparátu. Ak sa vám fotky páčia neváhajte zdielať či lajkovať.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava

3 Replies to “Tvrdošín, mestečko nočných svetiel”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.