Majstrovstvá Slovenska, preteky psích záprahov 2022 Sleddog Zuberec

Sleddog Zuberec, na tento závod, sme si v tomto roku 2022 museli počkať o rok dlhšie a nie kvôli počasiu, ale kvôli súčasným problémom ohľadom pandémie. Pevne dúfam, že vlnou Omikron to skončí. Ale poďme na niečo pozitívnejšie. Na psie preteky, a ako prebehli majstrovstvá Slovenska, preteky psích záprahov 2022 Sleddog Zuberec.

Sleddog Zuberec 2022 úspešne začal

Aj keď to posledne roky s Oravskou zimou nie je čo to bývalo, tak tento rok počasie vo februári toho 12 a 13 vyšlo ako malo. V danom týždni bolo oteplenie, ale na víkend prišlo ochladenie, čo bolo veľmi dobre. V noci boli mrazy a cez deň zahrievalo slnko a tak na slnečných miestach bolo miestami odmäk. Ale na trati bolo minimálne tridsať centimetrová vrstva snehu, takže závodníci sa nemali na čo sťažovať. Boli o niečo lepšie podmienky ako v roku 2020, ktoré boli tiež veľmi príjemné závody.

Prvý deň závodu sobota sleddog 2020

Majstrovstvá Slovenska, preteky psích záprahov 2022 Sleddog Zuberec
Pretekár Sleddog Zuberec 2022

V sobotu som na Sleddog v Zuberci mal viac času, tak som tam strávil od začiatku závodu až po koniec. Aj keď mi občas nejaký závodník ušiel, tak by mal mať fotku, alebo viac fotiek, takmer každého. Na začiatku boli závodníci s jedným psom. Časom začali štartovať s dvoma psami. Potom keď bola menšia prestávka, tak som sa presunul do cieľa, kde som stihol pár závodníkov z prvej etapy štartu.

Pribúda počet psov v rôznych kategória

Z cieľa som sa presunul, na stúpanie v lese. Kde už nebolo toľko svetla, ale zas menej ľudí a tak mohli vyniknúť viac závodníci so svojimi štvornohými ťahačmi. Niektoré fotografie sú fakt vtipné, ako majú otvorené papuľky a vidieť ich zuby či veľké jazyky 🙂 .

Pretekár Sleddog Zuberec 2022

Samozrejme to neskončilo pri štyroch psoch, neskôr pribudli záprahy, šiestimi, ôsmymi a dokonca som v jednom záprahu napočítal trinásť psov. Tieto početné záprahy už išli rýchlo a nemali ani problém vybehnúť do kopca.

Po čase som zmenil miesto fotografovania a presunul sa na miesto, kúsok od cieľa, kde bolo prudké klesanie. Občas tým mali závodníci problémy a museli dávať pozor, aby nepadli. Väčšina to však prešla čisto bez zaváhania.

Majstrovstvá Slovenska, preteky psích záprahov 2022 Sleddog Zuberec
Pretekár Sleddog Zuberec 2022

Sobotné závody z končili s najvyšším počtom psov. Deň to bol pekný a psy vybehané a v nedeľu sa mohlo začať ďalšie kolo.

Druhý deň závodu. Nedeľa sleddog 2020

V nedeľu som nemal toľko času a prišiel som až o dvanástej. Jazdcov bolo menej a závody sa začali skôr, čo som nevedel, takže som mal menej príležitosti fotografovať. Išiel som na hlavne miesto trasy, kde prebiehala najdlhšia časť závodu. Presunul som sa na jednu časť trate, ktorá bola v zákrute. Tam občas vznikli efektné fotografie s pozadím Západných Tatier.

Majstrovstvá Slovenska, preteky psích záprahov 2022 Sleddog Zuberec
Pretekár Sleddog Zuberec 2022

V tento deň bol aj pomerne chladný vietor, čo určite pretekárom, na lúke, nepridalo na čase. Tiež som s tým vetrom zápasil, našťastie svietilo slnko, tak to nebolo až tak zlé. Postupne prichádzajú posledný závodníci a závody sa končia.

Koniec majstrovstiev Slovenska, psích záprahov 2022 Sleddog Zuberec

Tento krát som sa rozhodol, že nebudem na vyhodnocovaní, lebo by musel hodinu čakať a to sa mi už moc nechcelo, radšej som išiel pozrieť známych v Zuberci, ako sa majú. Čo sa týka závodu, určite prebehli dobre, ako sa dalo v obmedzenej situácií. Tento rok bolo výrazné menej ľudí a stánky neboli vôbec, tak ľudia si mohli popozerať na psie záprahy, Oravskú dedinu a pekné psy. Bol to určite vydarený víkend a počasie organizátorom vyšlo na jedničku. Tak už len dúfať, že budúci rok bude oveľa lepšia pandemickej situácia a počasie ako tento rok.

Fotografie zo závodu Zuberec 2022

Na záver fotografie. Rozhodol som dať všetky fotografie, ktoré mám z tohto víkendu. Ak niekto bude mať záujem o fotografiu, môže sa mi určite ozvať, a s malou kompenzáciou sa dohodneme, keďže všetko išlo na moje náklady a za fotografovanie som nebol platený. Túto nájdete môj kontakt. (1x foto 10€, 2x 14€, 3x 17€, 4x 20€, 5x 22€.)

Galéria:

Ak sa náhodou galéria nenačíta, skúste obnoviť stránku. V mobile sa môže načítavať dlhšie, keďže fotografií je 435.

Branislav Bruder – svadobný fotograf Orava. Kontakt.
YouTube kanál

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.