Víkendové fotenie zvierat

Je úsmevne, že som nedávno písal v článku o lete na Orave ako som to mal biedne so zverov keď jej nikde nebolo. Leto začínalo s fotením zvery celkom dobre. Ale ako prišli letné prázdniny, tak to bola bieda. Možno to bolo kvôli veľkému počtu turistov. Ale tento víkend bol veľmi zaujímaví a hlavne v sobotu, keď som bol fotiť zver.

Sobotňajšie fotenie zvery

Fotografovať som sa vybral pomerne neskoro, keďže pôvodne som mál v pláne inú činnosť, ktorá padla. Takže som vyrazil po pätnástej hodine tým, že pôjdem rýchlo na čistinu, kde by sa mohla objaviť zver.

Asi desať minút od auta ma prekvapila laň jeleňa. Niečo ju vyplašilo. Najprv som si myslel, že ja. Ale prečo utekala okolo mňa? Najprv to vyzeralo, že ma obehne po pravej strane ale následne sa stočila ku mne. Potom sa mierne stočila prebehla ani nie päť metrov pre do mnou. Až vtedy si ma všimla a zvýšila tempo behu. Bol som celkom prekvapený. To sa mi ešte nestalo. Pravdepodobne maskovacie oblečenie tejto situácii dopomohlo.

Išla smerom k malej čistinke, tak som sa vybral tým smerom. Keďže som už ju nepočul utekať, tak som mierne dúfal, že tam bude. Ale na moje sklamanie tam nebola.

Na druhej strane, tam bola zver a to srnec. Srny som už videl aj sa podarilo fotografovať. Nebol najbližšie a tiež zacláňal strom, tak si vyberám lepšiu polohu na fotenie. Urobil som niekoľko fotografií a chcel som vymeniť fotoaparát na objektíve aby mal väčšie ohnisko a urobil prípadne video. Ale v tom z lesa niečo zašramotí a srnec zdupká do lesa.

Srnec lesný, srnec obyčajný, Capreolus capreolus. fotograf Branislav Bruder
Srnec lesný

Stretnutie lani jelenných

Tak po krátkom fotení srnca som skonštatoval, že nemá veľký význam zostať na danom mieste, keďže zver zdupkala. Tak som sa vybral opäť smerom akým som mal v pláne. Nejdem ani desať minút a zbadal som v medzi stromami pohyb. A bolo to asi také stádo piatich či šiestich kusov laní možno s nimi boli aj mladé, ktoré vyrástli. Ale je problém nájsť dobrú polohu. Bolo veľa stromov a ešte pod nohami pukotali nejaké bukvice či čo to bolo.

Ale kým sa mi podarilo dostať na lepšie miesto, tak sa presunuli inde. A skúsil som sa vrátiť. Skúšal som ich fotiť medzi stromami ale je to bieda a fotoaparát nevie presne zaostriť pre veľa prekážok. Pokúsil som sa urobiť niekoľko fotografií ale všetky sú zle. Iba jedna je ako tak dobra, ale to skôr ako dokumentačná.

Laň jelenia
Laň jelenia

Pokračujem ďalej a asi po piatich minutách stretávam ďalšie dve lane. Pri nich je lepší výhľad aj keď nie úplne ideálny.

Laň jelenia
Laň jelenia

Urobil som pár fotografií a postupne zašli medzi stromy. A vyberám sa opäť pôvodnému cieľu.

Srna lesná

Presne tak, ako to nasvedčuje názov fotenie ešte nekončí. Konečne som sa dostal na miesto, kde som mál v pláne fotiť. Keď som si vybral miesto na fotenie a usadil, tak asi po tridsiatich minútach som zbadal, že blížia dve srny. Fotoaparát som mal inde premiestnený, tak sa pokúšam nenápadne presunúť. Asi zaregistrovali pohyb lebo spozorneli. Ale keďže som sa nehýbal a bol som ticho pokračovali ďalej, aj keď išli takou obkľúkou. A potom sa objavila pre do mnou. A nebolo to až tak ďaleko. Ale tie potvory si dávali pozor a stále pozerali mojím smerom.

Srna lesná, srna hôrna, Capreolus capreolus
Srna lesná

Zisťujem, že fotoaparát nie je ideálne nastavení, tak rýchlo mením nastavenia aby nemal dlhé časy na uzávierke. Musel som to všetko robiť minimálnym pohybom lebo mi srna stále venovala pozornosť ako vidieť na obrázku hore. Asi po piatich minútach som urobil pohyb, ktorý sa jej nepáčil a poplašné „zaštekala“ a utiekli.

Potom som sa rozhodol, že stačilo a išiel som domov. A nakoniec, kde som prvý krát stretol laň, tak som opäť stretol dve. Samozrejme rýchlo si čupnem ale po chvíli si ma všimli a tak opäť zdupkali. Toto všetko som stretol behom troch hodín. Potom som zišiel k autu a išiel domov.

Večer som ešte vybehol urobiť nočný časozber ale pozabudol som na mesiac, ktorý po hodine vyšiel a pokazil tmu. Ale urobil som ešte pred tým tieto fotografie z Františkovej huty.

Nedeľne fotenie

V nedeľu už som nešiel fotiť zver. Ale kamaráti navrhli rozlúčku s letom pri grile. A pred tím som vybehol urobiť časo-zberné fotografie na Oravskú priehradu a potom som sa vydal na grilovanie.

Oravská priehrada fotograf Branislav Bruder
Oravská priehrada

Mačka domáca

Počas grilovačky sa objavila táto mačka či kocúr? To neviem ale ešte bola mladá a hravá. To ma inšpirovalo a urobil som jej rôzne fotografie. Prekvapivo bola kamarátska, nebála sa a aj maznavá bola. Inak povedané rozkošná. Posúďte sami na fotografiách nižšie.

Tak teraz si pozrite fotografie zvierat čo som nafotil cez víkend. A pokiaľ sa vám páčia fotografie a článok zdieľajte ďalej či lajkute.

Napísal Branislav Bruder – fotograf Orava