Historická Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej

Po nedávnom úspešnom fotografovaní zvierat, prišli na pár dní na návštevu rodičia. Tak som uvažoval, kde ich povodiť. Ukázal som im najväčšiu, rozlohou, vodnú priehradu a to Oravskú priehradu. Tiež sme pozreli Oravský hrad či Janošíkové diery, pri ktorých som už aj v lete či zime. A potom sme si išli pozrieť Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej.

Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej

Táto železnička neoplýva pompéznosťou ani dĺžkou. Ale vo svojich najlepších časoch malá cez sto kilometrov. My sme absolvovali vzdialenosť cca 3,5 km. Ale počul som, že má vraj predĺžiť. Ani cena nie je najmenšia ale chápem, ak chcú predĺžiť trasu a rozvíjať sa, tak za euro to nebude. Cesta jedným smerom trvá cca 15 minút a k tomu prestávka asi 20 minút.

Začiatok trasy stanica Tanečník

Od hlavnej cesty je cesta o dĺžke asi päť kilometrov. Cesta nie je v najlepšom stave pre ťažkú techniku čo zváža drevo. A cesta je aj pomerne úzka pre auto! Na niektorých miestach sme sa vyhýbali o centimetre a šli krokom. Ale pokiaľ sa zvládnu všetky nástrahy cesty, tak sa príde ku stanici tanečník, kde je dá bez problémov zaparkovať.

Železničná stanica Tanečník, oravská lesná, fotograf Branislav Bruder
Železničná stanica Tanečník

Na mieste sme si kúpili lístky a počkali asi päť minút a išli sme. 

Trasa Oravskej lesnej železnici

Trasa nie je síce najdlhšia ale kľukatí sa medzi stromami v lese, či po pekných lúkách, kde môžete uvidieť pásť domáce zvieratá. Lokomotíva bola malá dieselová ale občas premáva aj párna ale len v určených dňoch. Takže si to musíte odsledovať na ich oficiálnych stránkach.

Cestou môžete vidieť nie len krásnu oravskú prírodu, ale aj ďalšie doplnky, ktoré tam pre spestrenie jazdy, umiestnili rôzne rozprávkové bytosti. Tomu sa určite potešia malé deti.

Pavúk na strome. Oravská lesná železnica. Fotograf Branislav Bruder
Pavúk na strome. Oravská železnica.

A potom bola 20 minútová prestávka. Podľa mňa to bolo krátke. Je tam možnosť si pozrieť na rozhľadňu, ktorá bola ďaleko asi päť minút chôdze, s ktorej bol pekný panoramatický pohľad na oravskú prírodu.

Panoramatický pohľad z rozhľadne na oravskú prírodu. fotograf Branislav Bruder
Panoramatický pohľad z rozhľadne na oravskú prírodu

Možnosť je tiež pozrieť dobovú drevenicu z Oravy a jej doplnky v domácnosti.

Oravská Lesná železnica v zime

Oravská železnica má svoje čaro aj v zime a určite odporúčam navštíviť. Zime je tu ozaj čarovná.

Oravská Lesná v zime

Zhodnotenie Oravskej lesnej železnici

Táto železnica je priam určená pre rodiny s malými deťmi či dôchodcov. Ten mínus pre mňa, že je krátka, je plus pre deti čo dlho neobstoja a zvládne sa za hodinu. Táto trasa sa dá zvládnuť aj relatívne za horšieho počasia, keď nebude veľa pršať. Vagóny sú aj so strechou a videl som tam aj uzatvorený vagón. Vagóny v ktorých sme sa viezli, boli veľmi pekné a v dobrom stave. Asi nedávno rekonštruované. Teraz prikladám niekoľko ďalších fotografií zo zájazdu. Pokiaľ sa Vám páčil článok a myslite si, že sa tým oplatí podeliť s ďalšími, lajkute a zdieľajte ďalej.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava