Fotenie Svišť horský

  Svišť horský alebo latinský Marmota marmota, je väčší hlodavec. Žije vo vyšších položených horách, ako sú Alpy či Vysoké Tatry.  A som ich mal možnosť fotiť na dovolenke v Alpách. Bol to pekný zážitok a viac sa dočítate v tomto článku.

Rozhodovanie

Od brata som mal informáciu, že na jednom mieste žijú svište. Ale počasie nebolo vôbec. Bol piaty deň dovolenky a už sme mali niečo za sebou pochodené. A tento deň nebol vôbec lákavý. Oblačnosť s ktorej každú chvíľu malo pršať. Dlho som váhal, či ísť do tohto počasia. Jedn vecí bola to, že sa tam dalo dostať lanovkou za 20€ čo nebolo málo. Ale na mape som videl, že by sa tam malo teoreticky dostať aj autom.

Svišť horský, kde si? Idem ho skúsiť nájsť

Tak som sa premohol asi pred dvanástou a balím sa. Keď som išiel tam autom, tak sa dosť rozpršalo. A ešte k tomu som chvíľu poblúdil ale nakoniec som našiel správnu cestu. Dostal som sa na tú cestu. Dole som musel zaplatiť vstup 13€, v cene bola zahrnutá aj časť jedla, čo sa dalo na vrchole kúpiť. Cesta bola kľukatá a zaujímavá. Keby nebola oblačnosť, tak by mal čo aj vidieť. Nakoniec som dorazil na vrch Kitzbüheler Horn.

  Aj keď to najprv vyzeralo beznádejne, lebo lialo. Hodinu som sa pohyboval v pršiplášti či neuvidím svište.  Našťastie prestalo pršať.  Cez kopce sa prevaľovali oblaky a hmla striedala lepšou viditeľnosťou. Na to začali vyliezať svište. Bolo to miesto, ktoré je často okupované turistami, ale vďaka počasiu tam nebolo ani človiečika okrem mňa.  Svište pokukovali na mňa, čo tam chcem a boli aj opatrné. Ale potom už začali byť pokojnejšie. Začali sa pásť na čerstvej jarnej tráve a občas zapískali na ďalšiu skupinu za kopcom. Sledoval som ich hodinu a po pri tom fotil a natáčal.

Fotografie

A video

Balím to

Potom som sa zbalil a išiel najesť. V reštaurácií som využil 3€ kupón, doplatil euro a dal som si teplú a situ polievku. V reštaurácií som dostal informáciu od čašníka, čo bol Slovák, že som mal šťastie inak bývajú pozaliezané. A vonku sú najčastejšie ráno, alebo večer, keď je turistov málo. Ukázal som mu fotky, ktoré sa mu páčili.

Potom som sa vybral na ubytovňu. Cestou sa mi naskytol takýto pohľad, keď som sa dostal pod oblačnosť.

2016-05-12-17-05-13-6d-bb-pano
Výhľad cestou.

Koniec článku.

Napísal Branislav Bruder – fotograf.