Oravská zima ako dlho nebola

Na Orave som už tretiu zimu a stále som tešil na toto obdobie. Pravda, že je s týmto obdobím je spojené mnoho neduhov, ale aj zima svoje čaro. Zima na ktorú si spomínam z detstva. To je sneh, mráz a sánkovanie. Zima bez snehu a len čliapkanie v roztopenom snehu, nie je zima ale skôr horor. Ale tu na Orave je to niečo iné. Vracajú sa pekné spomienky na zimu. A toto obdobie sa dá ísť na turistiku aj v takomto zimnom období.

Takúto zimu sme už dlho na Orave nemali

S takouto odpoveďou som sa stretol od rodených Oravákov, ktorý pamätajú viac ako ja. A myslím, že majú pravdu. Dve zimy pred touto bola ako si ja spomínam z detstva ale v okolí Pezinka, takže logický tu na Orave toho bolo viac.

Zima v roku 2018 začala v decembri zle. Stále pršalo, mrholilo a bolo zatiahnuté. Bolo to všetko možné len nie zima. Aj keď niečo padlo, tak sa hneď roztopilo. A zima začala až tesne pred Vianocami, ale aj tam prišiel odmäk. Už som si vravel, že to bude mizerná zima. A potom prišiel prelom roku 2018/2019 a ono začalo snežiť, snežiť a netopil sa.

Počas pár dní napadlo až 30-40 cm tu v Tvrdošíne. Najlepšie som to videl na aute, keď som z neho odhadzoval sneh. Samozrejme komplikovalo to život ale lepšie ako dážď a blato. Ale boli miesta kde toho padlo viac. Oravskej Lesnej napríklad cez jeden meter. Tak preto som už vyzeral počasie na víkend, lebo iba z okien pozerať na tu krásu ma nebavilo. A nakoniec prišiel víkend.

Ide sa fotiť smer Roháče – Spálená

Vybral som sa v nedeľu na obed lebo malo byť najkrajšie a vraj nemalo ani snežiť. No moc netrafili. Ako som sa postupne blížil k môjmu cieľu som si všímal, že snehu je viac ako v Tvrdošíne. Habovka a aj Zuberec boli pekne zasypané snehom a ľudia už mali problém dávať preč sneh z ciest či chodníkov. Prikladám jedno krátke video zo Zuberca na Spálenú.

Cesta na Spálenú zo Zuberca

Tak túto by som sneh nechcel odhadzovať. O:-) Pokračoval som až na spálenú na parkovisko. Snehu na okolo bolo až až.

Dostanem sa k Roháčskému vodopádu?

To bola otázka na zamyslenie. Nemal som žiadne pomôcky do hlbokého snehu, tak som dúfal, že to niekto prešliapal už. Našťastie cesta bola vyšliapaná ale väčšina ľudí išla skôr smer Tatliaková chata. Na križovatke ku Roháčškému vodopádu už to také ružové nebolo. Aj keď tam bola cestička, tak čerstvého snehu napadlo aj 20 cm. Ale mal som návleky na nohách, tak sa dalo ísť a ešte tomu sneh bol sypký, takže to nebolo až také hrozné. Občas som zaboril po koleno.

Snehu mohlo byť miestami aj meter. Na tejto turistické značke vidieť, že snehu nebolo málo.

Veľká vrstva snehu na turistickej značke

A ešte ma zaujalo jedno miesto. Pred dvomi rokmi bola zas poriadne tuhá zima a tiež som sa vybral na Roháčský vodopád po -30°C mrazoch. Snehu tiež bolo dosť ale nie ako teraz. Prikladám dve fotky na porovnanie z rovnakého miesta. Skúste uhádnuť ktorá je tohtoročná fotka.

Kde je most? Prezradím vám, ten je tam stále. Nižšie v galérií ho nájdete, ak budete dobre všímavý. Menšia napovedá obrázok č. 32.

Horšie momenty už začali pri stúpaní, tam som sa zabáral hlbšie aj nad kolena a občas aj po pás. Čas bol pokročili a aj keď ciel nebol ďaleko, tak som sa rozhodol otočiť. A urobil som dobre. Keď som zišiel dole začal som cítiť únavu a aj zimu. Ale nakoniec som sa dostal na vyšliapaný chodník a už to išlo lepšie.

Záverečné zhrnutie, fotografie a videa zimy na Orave

Počas celej túry snežilo, takže sa som si všimol ako rýchlo môže sneh skryť stopy, takže človek si musí dva krát spočítať, či sa vydá na turistiku v zime v neznámom prostredí. A ako som prišiel k autu opäť ma potešilo, že som musel zhadzovať sneh z auta. Po tých dňoch sneženia som už získal celkom prax.

Výlet to bol pekný aj keď sa mi k vodopádu nepodarilo dostať. Krásna, takmer nedotknutá príroda a úžasný kľud bol ako balzám na dušu.

A teraz už bolo dosť písania môžte pozrieť čo som vytvoril s fotoaparátom. Ak sa vám fotky páčia neváhajte zdielať či lajkovať.

Video

Galéria

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.