Veľká cena Zuberec 2020 Sleddog

A je to úspešne za nami. Veľká cena Zuberec 2020, psie záprahy, prebehla úspešne, bez problémov. Návštevnosť bola veľká a počasie krásne, slnečné. Už som bol na predošlých ročníkoch ako aj v roku 2019 či 2018 aj iné. Aj keď pôvodne to vyzeralo, že nebudú pre nedostatok snehu. Ale tri dni pred závodom našťastie nasnežilo a závody sa mohli konať. A tak ako fotograf som sa išiel pozrieť opäť na tieto závody.

Sobota, psie záprahy, závody začínajú

V sobotu ráno sa prebúdzame do mrazivého dňa. Ortuť teplomera klesla až ku -10°C. Čo bolo veľmi dobre pre preteky. Sneh bol čerstvý a premrznutý. Na miesto konania prichádzam niečo pred desiatou hodinou. Je to historická Oravská dedina. Kupujem si vstupné a presúvam sa ku štartovacej rovinke. Začína sa z ľahká, prvý zvodnici sú na bežkách a majú jedného psa.

Sleddog na štarte

Ná závode sa zúčastnili aj mladšie ročníky, ktoré rovnako zanietene bojovali ako dospelý závodníci. Fotografoval som ale aj natáčal som v plnom prúde. Postupne som sa presunul k prvému kopcu, čo museli závodníci prejsť. Ale pokiaľ mali dobru rýchlosť, tak vyšli bez problémov. Bude to vidieť aj vo videu nižšie.

Prvé stúpanie za nami

Potom som sa presunul na Zuberské „pláne“, kde prebiehala podstatná časť závodu. Dĺžka trate bola približne 8 kilometrov, ako bolo uvedene na oficiálne stránke https://sleddog.zuberec.sk/ . Tam som urobil asi tak polovicu fotografií.

Ale čas neúporne beží a pretekári pomaličky ale iste dochádzajú. Na záver, ale idú tie najväčšie záprahy o 8 psoch. Pokiaľ som dobre zachytil, bolo celkovo okolo deväťdesiat pretekárov. A tieto osem záprahy išli nakoniec

Psí záprah o ôsmich psov

Ale nakoniec do cieľa prišiel posledný závodník a tým sa v sobotu končia závody.

Nedeľa, druhý deň závod psích záprahov

Máme tu nedeľu. Tu som mohol prísť len od obeda, tak som prišiel niečo okolo dvanástej hodiny. V tom čase už boli na trati hlavne záprahy s väčším počtom psov. Presúvam sa hneď do časti, ktorá je medzi stromami a do kopca. Dáva celkom zabrať a pretekári musia pomáhať svojím psom ťahať sane.

V tejto časti som robil, v nedeľu, hlavne videa. Nejaké sa mi podarili, na to, že to bol moje prvé akčnejšie natáčanie. Opäť sa osvedčil stabilizátor fotoaparátu. Bez neho by neboli videa v takej kvalite a na väčšinu záberov by bez stabilizátora ani nerobil.

Potom som sa presunul opäť na pláne Zuberca. Kde som urobil niekoľko fotografií. Ale keďže som prišiel neskôr, tak už tých fotografií nebolo ako zo soboty. Napriek tomu som využíval všetku techniku, čo som mal po ruke. Na fotky v diaľke som používal teleobjektív a zábery blízka som už používal fotoaparát s menším ohniskom. A občas som trošku ľahol.

V pozadí Roháče

Nakoniec ale závodníci dobehli aj posledný do cieľa. A ja som sa presunul do Oravskej historickej dediny, kde bol aj štart aj koniec trate.

Vyhodnotenie Veľkej ceny Zuberec 2020

A je to tu! Koniec prišiel ani sme sa nenazdali. Tento víkend ubehol veľmi rýchlo. Cez deň som fotil, po večeroch upravoval fotografie aj videa. Ale poďme vyhodnoteniu. Bolo 12 kategórií a myslím, že takmer každý závodník si odniesol nejakú cenu. Vyhodnotenie bolo o pätnástej hodine. Potupne prebiehalo odovzdávanie cien a gratulácie.

Video z preberania cien:

Samozrejme myslelo sa ja na psi, veď oni najviac dreli, a preto každý výherca dostal mech granúl. Pre jedného psíka super, tomu to pár týždňov vydrží, ale už takým 8 psom asi taký týždeň 🙂 . Po štyridsiatich minútach sa robí ešte spoločná fotografia. Je pekné vidieť, že títo ľudia sem prišli ako priatelia a nie ako bojovníci. S usmiatymi tvárami robia spoločné fotky a lúčia sa. To je dnes čim ďalej menej vidieť.

Ešte spoločná fotka na záver

Na záver zhodnotenie, fotografie a videa

Ako som spomenul ubehlo to veľmi rýchlo. Počasie bolo pekné aj keď v nedeľu bol cítiť silnejší odmäk. Podujatie to bolo príjemné a na to, že to zorganizovali za tri dni aj celkom obdivuhodné. Pôvodné, celosvetové závody boli zrušené. O zraneniach som nič nepočul, ale videl som dva pády, ale to sa stáva. Pretekári sa pozvliekali a pokračovali ďalej.

A ako fotograf to hodnotím veľmi dobre. Reportážne a športové fotografovanie má svoje úskalia. Hlavne pri tom športe. Keďže je to v akcií, treba zachytiť správny moment. Občas sa to podarí a občas nie. Nie je tam dosť času na nastavovanie kompozície. Jedine si treba nájsť dobre miesto a skúšať to. Ale ja to beriem ako seba zlepšovanie a cvičenie.

A teraz na záver video a fotografie:

Moje promo video:

Galéria:

Branislav Bruder – fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

2 Replies to “Veľká cena Zuberec 2020 Sleddog”

  1. dobry den, je to moznos mat original kwalitna fotky od mojom team poslat na mojom E-Mail od Zuberec?
    pekny den
    Emmanuel Thill

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *