Nočné fotenie pod kopcom Čmelok

Úvod

Možno ste si všimli v záložke o mne, že som robil timelapse, čiže časozberné video z fotografií. Pri tomto fotení som napríklad, urobil aj rôzne nočné fotografie. Teraz sa podelím fotkami z jednej noci.

Hurá noc

Našiel som si jedno miesto pod kopcom Čmelok, v Malých Karpatoch. Bol koniec februára roku 2016. Noci sú dlhé a aj trošku mrzlo. Mám novo kúpenú zrkadlovku Canon EOS 6D. A k tomu už skôr kúpený širokouhlí objektív 16-35mm. Takže sa na fotenie teším.

A vyrážam pod Čmelok

Už pred dvadsiatou hodinou rozkladal foto výbavu. Nezdržiavam sa, lebo viem, že za dve hodiny vyjde mesiac a to skoro v splne. To pre nočné fotenie nie je dobre. Nastavím fotoaparát a pri teplote asi -2°C čakám necelé dve hodiny, kým urobí fotoaparát 260 fotografií. Celkový čas na jednu fotografiu treba 20 sekúnd. Čo je oproti mojej Canon EOS 700D o tretinu menej času. Aj  tak lepšej kvalite.

Po tomto fotení časového zberu, som vytvoril túto fotografiu nižšie.

2016-02-26-19-47-40-6d-bb

Mesiac sa objavuje

Nastáva pre mňa situácia keď začína vychádzať mesiac. Ale vyzerá to zaujímavo. Zobral som si zo sebou teleobjektív, ktorý síce nie je dobrý na nočnú oblohu ale jasný mesiac odfotí. Namierim na mesiac a priblížim maximálny 600mm rozsah objektívu. Mesiac zahaľuje tenká oblačnosť čo vytvára zaujímavú auru okolo mesiaca. Tak vzniká fotografia nižšie.

2016-02-26-21-46-36-6d-bb
Mesiac žiary

Pekné nie? Ale to nie je všetko. Vzniká zaujímavá scéna celkovo. Nízko položený mesiac osvetľuje nízku oblačnosť. Do toho žiara miesť a hviezdnatá obloha nad tým všetkým. Celkovo vzniká pekná fotografia.

2016-02-26-21-55-18-6d-bb
Nočná obloha s mesiacom

Ešte sa otočím urobím jednu fotku z miesta, kde som robil časozber. Rozdiel je hlavne v tom, že mesiac osvetľuje stromy. A vzniká fotografia záhlaví tohto článku. Plus ešte som urobil úpravy fotky v počítači a vznika aj táto.

Pridal som väčší kontrast
Pridal som väčší kontrast

Tak idem domov

Mesiac už začína robiť silne svetlo. Tak to balím a idem domov. Ale urobím si ešte „selfíčko“. Postavím sa pred fotoaparát, a pri konci uzávierky, bliknem na seba mobilom. Je to preto aby som bol dobre vidieť ale zároveň nebol som rozmazaný. Jasná žiara svetla fungovala ako blesk. Takže aj keď uzávierka trvala 20 sekúnd, nebol som rozmazaný. Zámer sa vydaril.

Selfíčko
Selfíčko

A po viac ako dvoch hodinách idem domov. A do postele.

Koniec článku

Napísal Branislav Bruder – fotograf.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.