Svadobné fotografie Mária a Marcelky

Bolo piatkové ráno a pomaly som vstal do nového dňa. Na to, že bol koniec augusta, tak ráno je celkom chladno. Ale to je Orava. Nevadí, hlásili pekné počasie na celí deň. Majko a Marcelka mali svoj veľký deň pred sebou. Nadišiel deň, keď si povedia svoje áno, v manželskom sľube. A ja ako svadobný fotograf som mal tú česť im robiť svadobné fotografie.

Prípravy svadobčanov a fotografovanie

Prišiel som niečo pred ôsmou ránom a bol som rád, že som nemusel ďaleko cestovať z Tvrdošína. Bolo to len som kúsok, do dediny Ústie Nad Priehradou. Atmosféra bola kľudná a svadobné naladená. Už keď som prišiel, svadobnej mame sa robil účes a druhej mame sa robil mejkap. A čo mladomanželia? Tí mali úplnú pohodu.

Čo sme ešte zabudli?

Samozrejme prípravy ženícha a nevesty sú dosť rozdielne. Nevesta chce svoj svadobný deň vyzerať dokonale, čiže prípravy jej trvajú dlhšie. A ženích sám seba až tak nerieši 🙂 . Ako bola dokončená mama nevesty pri mejkape, tak išla na rad nevesta. A postupne pod rukami maskérky sa nevesta menila.

Svadobné fotografie
Úprava mejkapu

Potom nasledoval účes, ktorý sa dlhší čas pripravoval. Medzi tým si našiel ženích čas na svoje auto a jeho prípravu. Pôvodne bolo v pláne fotenie v sobotu, ale ráno sa rozhodlo, že sa urobí v piatok, keďže bolo dosť času. Času bolo ešte celkovo dosť, ale napätie sa stupňovalo. Čas sa naťahoval a tak prišli menšie obavy a ja ich nechcel ešte stresovať. Preto sa všetko robilo pokojom a dobrou náladou. Nevesta si našla chvíľu času aj na odreagovanie.

Odreagovanie počas príprav

Obliekanie svadobných šiat

Po spravenom účese nastáva ďalšia dôležitá fáza a to obliekanie svadobných šiat. Najprv išiel ženích a ten sa s dobrou náladou pustil do toho.

Svadobné fotografie
Ide sa na to

Oblečení ženích bolo do desiatich minút hotový. Pomáhala mama, ale aj Máriova sestra, ktoré chcela byť pri tejto dôležitej udalosti. Upravili a doladili drobné chybičky. A prichádza na radu nevesta. Jej oblečenie šiat trvalo trošku dlhšie.

Svadobné fotografie
Mama oblieka svoju dcéru do svadobných šiat

Šaty boli na zapnutie jednoduché a nebolo treba nejaké zložíte zapínanie šiat. Ešte sa dáva spodnička a doladia detaily. Už keď boli urobené všetky potrebné úlohy pri obliekaní, tak si nevesta urobí fotku s mamou, svokrou, ešte potom ženíchom a aj na srandičky sa našiel čas.

Svadobné fotografovanie

Čas pokročil. Nakoniec ako sa ráno myslelo, že bude dosť času na svadobné fotografie, no, až tak ho nebolo. Na fotografovanie sme mali asi hodinku. Ale keďže si mladomanželia vyhliadli miesto, kde sa chcú fotiť, tak sme išli tam a bolo to rýchle. Podstate všetko bolo neďaleko, v okolí oravskej priehrady. A ja som ešte povedal, že by nebolo zle zastaviť na ceste do Trstenej, kde sa mi páčilo miesto na fotenie, na ceste s pekným pozadím.

Svadobné fotografie
Svadobné fotografie na ceste.

Ako sme porobili všetky fotografie ešte sme sa na chvíľu zastavili opäť u nich doma. Ja som prezliekol a išli sme na miesto obradu.

Svadobný obrad a fotografovanie

Keďže je obdobie pandémie boli aj určité omedzenia. Napríklad pre bezpečnosť, bolo na obrade menej ľudí ako keď nebola pandémia. Mnoho ľudí preto sledovalo aj obrad cez aplikáciu Zoom. Preto na fotografiách vidieť menej ľudí, ale aj tak to neoberalo na dôležitosti tohto obradu.

Oddávajúci mal pekný prejav ku novomanželom a odznelo množstvo praktických rád do manželstva založenie na biblii. Potom sa prešlo na manželský sľub. Po sľube sa podpísala zápisnica, prešlo sa k výmene prstienkov a nakoniec sa dal prvý manželský bozk.

Svadobné fotografie
A je to tu. Už sú oficiálne svoji

Po obrade išli prítomný pogratulovať.

Svadobné fotografovanie počas hostiny a zábavy

Po obrade sa presunulo na hostinu. Miesto obradu bolo v Tvrdošíne kúsok od miesta obradu, takže ani presun nebol náročný. Ja som išiel napred, aby mohol porobiť fotografie príchodu.

Potom nasledovali ešte ďalšie gratulácie, tých ktorý neboli prítomný na mieste obradu. Po gratuláciách sa išlo jesť. Ja som medzi tým aj robil fotografie hosti, aby aj oni mali pamiatku. Po hostine začína zábava. A otvárajú ho samozrejme mladomanželia svojím tancom.

Svadobné fotografie
Toto si zaslúžilo aplauz

Po tomto tanci prišli ďalší ľudia na parket a už sa začalo tancovať. Zábava bola plnom prúde, ja som fotografoval, ale aj tlačil fotografie na pamiatku svadobčanov a hosti. Samozrejme, fotke na mieste sa tešili. A túto nadštandardnú službu môžete odstať aj vy. Zábava pokračovala do skorého rána, ale ja som už odišiel skôr. Už nebolo potrebné moje služby a ja už bol hore dvadsaťdva hodín, čas ísť spať.

Galéria svadobných fotografií

Aj keď sa novomanželom veľa veci pomenilo, kvôli pandémií, mali to nakoniec všetko pekné a pokojné. Svadba prebehla pokojne a bez žiadneho šírenia pandémie. Aj keď ten čas na to svadobné fotografovanie nebol taký aký by som chcel ja, to nevadí, hlavne, že vyšli fotografie. A pre mňa bolo dôležité, že boli spokojný mladomanželia s mojimi službami.

Samozrejme ak chcete mať aj vy peknú pamiatku zo svadby v podobe fotografií, stačí ma kontaktovať, cez kontaktný formulár. A teraz na záver galéria fotografií, ktoré z dovolením mladomanželov uverejňujem aj na mojich stránkach.

Branislav Bruder – svadobný fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *