Jesenné fotenie lesnej zvery Jeleňa a Jelenice

Tak máme tu už jeseň v plnom prúde. A ako býva zvykom lesná zver v tomto období je pomerne aktívna a to hlavne kvôli ruji. Minulí rok sa mi podarilo raz nafotografovať jeleňa a to bol moje prvé fotografické stretnutie s jeleňom. Ovšem pre nie vždy priaznivé počasie a okolnosti, sa mi už takýto úlovok nepodaril minulí rok. Tento krát som chcel opäť skúsiť šťastie ale tento krát sa mi staršieho jeleňa nepodarilo zachytiť.

Ale to sú tie fotografické útrapy, hlavne, keď človek sa musí venovať tejto činnosti okrajom. Napriek tomu, že som bol tri krát na záťahu, tak pri dvoch príležitostiach sa mi podarilo nafotografovať zver. A zábery sú vydarené.

Fotenie zvery v daždi

Dážď, kto ho má rád? Záhradkári určite a to hlavne keď je sucho. Jeseň je už ale spojená s dažďom a chladom. A to po teplých slnečných lúčoch z leta je niekedy šok. Ďalšia vec, že nie všetka fototechnika zvládne mokre počasie. Napriek tomu, že bolo také zamračené a škaredé počasie, som sa rozhodol ísť fotiť. Horšie bolo, že pršiplášť som si zabudol doma čo sa mi vypomstilo.

Bolo sobotňajšie poludnie. Zamračene počasie predpoveď slabého dážďa. Vybral som sa na moje miesto. Mám dve lúky vyhliadnuté, kde sa pohybuje zver a chodím striehnuť. Jedna menšia lúka blízko cesty a druha asi na 40-50 minút tichej chôdzi. Hrozba výdatného dážďu ma prinútila zostať blízko auta. A tak som si sadol do menšieho priestoru medzi stromami, kde som vďaka maskáčom splýval.

Asi po tridsiatich minutách prišiel dážď. Čo ma nepotešilo a asi po piatych minútach dažďu som sa postavil a išiel som preč. Ale ako som vyšiel na lúku, tak som zistil, že ani prší, len pod stromami. Tak som sa vrátil späť. Keďže som nemal prší plášť, tak som použil menši igelit, čo som použil na zakrytie techniky aby na mňa zo stromov nepršalo. Celkom sa počasie ukludnilo, tak som vytiahol aj tablet a začal si čítať po pri čakaní.

Prešla asi hodinka a čo nevidím? Vyšli štyri kúsky zvery. Tri jelenice a jedno mladé. Veľmi ma to potešilo a tak som začal fotiť. Ale čo ma už nepotešilo, že začalo pršať. Najprv to bol jemný dážď, tak ma to moc nerozhodilo. Ale asi po dvadsiatich minútach sa už poriadne rozpršalo. Dúfal som, že sa to zmierni, ale už keď začalo moc pršať na techniku, tak som sa musel prezradiť a začať baliť. Ale vnikli zaujímavé fotografie s dažďom.

Stádo laní sa pasie na lúke, fotograf, Branislav Bruder, zver, Jelenice, lan
Jelenice sa pasú na lúke

Mladí jeleň, jelenica a mláďa

Druhé úspešne fotenie už bolo za krajšieho počasia. Vonku bolo asi 15°C a jasno. Prišlo nečakané októbrové oteplenie. V tomto prípade som sa už presunul na lúku čo bola ďalej. Vyrazil som pomerne neskoro a miesto som dorazil asi pred štvrtou. Mal som obavy, že už zver tam bude a nebudem môcť zaujmúť dobre miesto.

Ale nestalo sa tak. Lúka bola prázdna, ale bolo vidieť na lúke, že zver sa činila a zem bola dosť rozrýpaná. Prišiel som na miesto odkiaľ som chcel fotiť a keďže neboli žiadne nízke kriky, tak som si okolo seba pozapichoval konáre aby bol viac zamaskovaný. Čakal som asi 2,5 hodiny a po pri tom som počul rôzne šuchajúce zvuky z lesa. Ale bol to plané poplachy.

Nakoniec tá chvíľa prišla a ani som ich nepočul. Po mojej ľavej strane sa objavili tri kusy zvery. Mladý Jeleň, Jelenica a mlaďa.

Mladý Jeleň, Jelenica a mladé, Branislav Bruder, fotograf, zver, Jeleň, laň, jelenica
Mladý Jeleň, Jelenica a mladé

A čo ma ešte potešilo, boli na mieste kde som chcel. Prišli síce neskoro už o pol šiestej. Slnko bolo už len na vrcholoch. Vtedy som bol vďačný že mám, fullframe zrkadlovku. Tak som volil citlivosť ISO 5000, čo už bežne nerobím, keďže majú na môj kus už veľa šumu. Napriek tomu som bol prekvapený peknou kvalitou fotiek a videa, ktoré sú nižšie. A u niektorých fotiek som už nechal tmavšiu atmosféru.

A tu opäť nastal problém, začalo sa stmievať a ísť lesom po tme je už náročné, tak som sa musel opäť prezradiť a vyplašiť zver, ktorá sa kľudne pásla 🙁 . A potom som vyrazil domov.

Chýbala mi ruja?

Nebudem klamať, ale áno. Asi budem musieť opäť počakať na ďalší rok. Keď som toto posledné fotenie čakal, tak som už ani nepočul ručať jeleňa, takže asi na Orave definitívne skončila ruja. Ale na druhej strane som spokojný čo sa mi podarilo nafotiť. Presne ako som chcel mať odfoteného jeleňa, tak som odfotil jelenicu s mladým aj mladého jeleňa.

V galérií si môžete pozrieť tie fotografie. A pokiaľ sa vám páči článok neváhajte zdielať či lajkovať.

Galéria

Videa

Branislav Bruder – svadobný fotograf Orava.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.