Jelenia ruja už je tu!

Keď som bol na jar v Krakove v ZOO, tak som si povzdychol ako je náročne fotiť zver. Ale posledne dve fotenia sa mi nečakane darilo. Naposledy som hlavné nafotil lane ale tento krát to bolo nečakané prekvapenie. Môžem si dať do zbierky svojich fotografií Jeleňa lesného. Toto zviera je veľmi plaché a je väčšinu času lese a na trafiť naň je pomerne o veľkom šťastí a náhode. Ale je jeseň a tým nie je spojená pekná farebná krajina ale zver plná testosterónu 🙂 .

Jeseň sa hlási. Fotografia Branislav Bruder
Jeseň sa hlási

Jeleň lesný ako som naň natrafil

Vydal som sa na svoje miesta, kde sa zver pohybuje. Najprv som išiel na miesto, kde som naposledy odfotil srnca. Po asi hodine čakania som išiel na ďalšie miesto, ktoré bolo vzdialene asi 20 minút chôdzou. Bolo to také istejšie miesto aj keď rozlohou väčšie, takže veľké riziko, že sa objavia inde a aj ďaleko, aby to malo nejaký zmysel fotiť.

Keďže sa nám už rýchlo zvečerieva presun bol pomerné rýchli a hlučný. Ale aj tak som mal oči na stopkách. Ako som sa približoval na miesto určenia počul som ako jelene ručia. A v tom predo mnou vidím niečo, čo bolo veľmi podobne zvery. Zastavil som sa. Lístie mi bránilo vo výhľade tak som nevedel akým smerom pozerá.

A potom mi to došlo, je to jeleň! Čupol som si opatrne som sa presunul do pozície aby mal výhľad na jeleňa. Nakoniec som zistil že je otočený iným smerom.

Jeleň lesný. Fotograf Branislav Bruder.
Jeleň lesný.

Po asi minúte sa presunul za stromy. Tento krát som išiel pomaličky a po tichu. A samozrejme to bolo miesto, kde som chodieval fotiť a kde si mi aj pár krát pošťastilo. Vtedy som si začal ľutovať, že som nešiel hneď na dané miesto. Ale nakoniec sa ukázalo ako dobre rozhodnutie.

Konečne som sa prikradol k miestu kde bol jeleň. Išiel som opatrne, počúval a keď som ho započul ako ručí, tak som išiel za ním, do jeho blízkosti. Ale málo to dva problémy. Dostal som sa mu pomerne blízko a druhá problém bol za kopčekom. Svetelnosť na fotenie s teleobjektívom nebola ideálna, tak som sa snažil roztiahnuť statív. Ale jeleň zdupkal. Teraz som si nebol istý či ma počul alebo to bolo len niečo preventívne.

Presunul som sa na lúku a v tom druhý jeleň. Bol ďaleko ale tiež nie v ideálnej polohe. Jedine čo sa podarilo bolo natočiť krátke video, ktoré je umiestnené nižšie. Ale aj ten zdupkal. Tak som si našiel pozíciu vo vyššej tráve aby moc nevyčnieval. Ale nebol som si istý svojím maskovaním. Mal som pred sebou ešte hodinu svetla ako také fotenie.

Opäť prekvapenie Laň a jeleň

Po asi tridsiatich minútach čakania sa objavila opäť zver. Bola to laň s mláďaťom.

Laň jeleňa a mláďa. Fotograf Branislav Bruder.
Laň jeleňa a mláďa

Jeleň to síce nebol ale aj to ma potešilo. Tak som ich fotil a urobil krátke video a v tom sa ukázal opäť urastený Jeleň. Bol som nadšený lebo moja pozícia na fotenie bola oveľa lepšia ako na začiatku. Aj keď prv Jeleňa merne tienila nejaká tráva.

Moje obavy, či ma uvidia, sa rozplynula. Keďže bol o do mňa jeleň asi na tridsať metrov a pozeral sa mojím smerom a nevšimol si ma. Kľudne sa pásol ako aj ľan s mláďaťom. V nadšení som urobil menšiu fopu nastavení fotoaparáta, takže par fotiek bolo na vyhodenie, keďže som fotoaparát mal nastavený na točenie videa. Ale našťastie som si chybu uvedomil na mieste a snažil sa nastaviť fotoaparát pre fotografovanie. Pozeranie to bolo veľmi pekné a pokojné.

Záver

Škoda, že toho času na fotografovanie zvery nie je viac. Teraz je to pravé obdobie, keď je dobrá možnosť sledovať túto zver aj v prístupnejších miestach. Tak som zvedaví, čo sa mi opäť podarí nafotiť. Snáď aj medveďa z bezpečnej vzdialenosti 🙂 . Ale zatiaľ mi bude musieť postačiť vysoká zver. Alebo taká veverička, ktorú som v ten istý deň stretol.

Takže prikladám fotografie a video. Pokaľ sa vám páčil článok neváhajte zdielať či lajkovať.

Video

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *