Psie záprahy Zuberec január 2019 sú za nami

Ako býva už tradíciou Zuberca, tak aj tento rok sa zorganizovali psie záprahy v januári 2019 v historickej Oravskej dedine. Minuli rok januáry ich zrušili pre nedostatok snehu pokiaľ si pamätám dobre. A ďalšie sa konali v marci roku 2018 a tie prebehli úspešné. Preteky sa konali cez víkend 19 a 20 januára. Sobotu im vyšlo krásne počasie aj keď mrazivé. Ortuť teplomera ukazovala aj -15°C. A v nedeľu aj keď bolo z rána pod mrakom potom sa už po obede oblačnosť trhala a aj slnko zasvietilo.

Už sú psie záprahy v Zuberci?

Toto bola moja prekvapujúca otázka v piatok. Neviem prečo, ale mal som zafixované, že majú byť v marci. Asi kvôli tomu, že som bol minulí rok v marci. V sobotu som už mal iné veci, tak sa mi nedalo, jedine zostávalo nedeľa od obeda.

Ráno, keď som sa zobudil v nedeľu počasie bolo zamračené, také oravské. V nedeľu do jedenástej som mal program, tak sa nedalo. A pravdu povediac po krásnej slnečnej sobote, sa mi von nechcelo ísť fotiť. Ale potom som si povedal, že pôjdem, aj keď som mal už obavy, že už nebude veľa psích záprahov na trati. Že už budú len dobiehať do cieľa. Ale prekvapilo ma, že aj ešte boli niektorý na štarte.

Idem fotografovať psie záprahy

Keďže som nevedel, koľko ich je ešte na štarte, tak som sa presunul skôr k cieľu ako na štart, logický v cieli bude viac psích záprahov. Čo som si všimol oproti minulému roku to, že bolo oveľa viac pretekárov ale aj snehu. Asi to bolo tým, že snehu napadalo dosť, či už v Západných Tatrách, alebo kalamita v Oravskej Lesnej. Tak organizátori aj závodníci boli určite radí, že mali toľko snehu. Len pokiaľ sa človek chcel presunúť k trase, kde prebiehal väčšina závodu, tak musel prejsť kúsok po trase, lebo žiadny vyšliapaný chodník.

Zaujal som prvú pozíciu urobil niekoľko fotografií. Potom som sa presunul na kritickejšiu časť trati, kde sa schádzalo dole kopcom. A občas niektorým táto časť robila problém, jedna pretekárka nabehla do okraju a skoro spadla.

Psie záprahy Zuberec január 2019

A potom aj jeden závodník psieho záprahu škaredo spadol a psi dobehli do cieľu bez neho.

Ešte som zmenil pozíciu fotenia, ku cieľu, kde som urobil niekoľko fotografií. Nakoniec ale už prišla únava aj zima, keďže som neobedoval. Na udeľovaní cien som preto nezostal. Krátko som sa prešiel ešte po Historickej Oravskej dedine a urobil pár fotografií. A vybral som sa domov.

A čo povedať na záver

Aj keď som mal takýto na rýchlo a nečakaný fotografický výlet, tak som sa potešil pekného prostredia pekných fotografických momentov, ale aj z príjemnej atmosféry. Ľudí tam bolo neurékom, parkoviská boli plné a nebolo kde parkovať, tak ma poslali zaparkovať na cestu. Deti a rodičia sa mohli potešiť pekného zážitku a vidieť psie záprahy, ktoré bežne doma neuvidíme.

A ak ste sa nemohli zúčastniť tejto akcií psích záprahov Zuberci 2019 v januári, tak si pozrite pár momentov čo som zachytil ja. A neváhajte zdielať a lajkovať.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *