Psie záprahy Zuberec marec 2018 úspešne skončili

Tak po minuloročných psích záprahoch 2017 v Zuberci som sa rozhodol, že pôjdeme sa pozrieť aj tento rok 2018. Asi začiatkom februára ma obarilo, keď som zistil, že psie záprahy už boli v januári. Ale potom som zistil zo stránok, že boli zrušené. Potešilo ma, keď som zistil, že aj v marci budú. Aj keď som mal menšie obavy o sneh, keďže január bol veľmi teplý a sneh sa roztopil. Vo februári našťastie nakoniec prišla zima. Aj keď snehu nebolo ako minuli rok, ale lepšie ako nič. A posledný februároví týždeň sa prejavil nízkymi teplotami. V noci išli teploty po -20°C a cez deň nešli moc nad -10°C. Bolo sviežo ale už stačilo. Začínam sa tešiť na jar.

Psie záprahy Zuberec marec 2018 začínajú, sobota

Psie záprahy sa konali 3 a 4.3.2018 cez víkend. Snehu bolo tak akurát. Bolo krásne slnečné počasie, ktoré som si užíval. Vybral som sa v sobotu po obede, keďže do obeda sa nedalo. Na mieste som zistil, že už o trinástej hodine dobiehali posledný závodníci, čo ma moc nepotešilo.

Jeden z posledný pretekárov sobotu, psie záprahy, 2018, Zuberec, Branislav Bruder
Jeden z posledný pretekárov v sobotu

Bol som s priateľmi. Spoločne sme si teda pozerali aspoň domčeky v Oravskej dedine a tiež sme si spoločne pozreli predajné stánky. A potom sme išli na návštevu priateľom a potom domov. Keďže sobotu bola bieda na fotografovanie, tak som sa rozhodol, že pôjdem ešte aj v nedeľu.

Nedeľné fotografovanie psích záprahov

V nedeľu som tiež nemohol ísť od rána, ale podarilo sa mi prísť okolo štvrť na jednu. Čo bolo o hodinu skôr ako v sobotu. Ešte bolo pár štartov a jedného som si odfotil ako sa pripravuje.

Príprava na štart v nedeľu, psie záprahy, Zuberec, fotograf, Branislav Bruder
Príprava na štart v nedeľu

Najprv som sa zameral na miesto, kde končí tento závod. Schádzali tam dole kopčekom a niektorý na tomto mieste výrazne brzdili čo vyzeralo zaujímavo. Brzdili asi preto aby nezranili svojich psov, keby sa sane rozbehli.

Schádzanie svahu a brzdenie, psie záprahy, Zuberec, Branislav Bruder, fotograf
Schádzanie svahu a brzdenie

Po niekoľkých závodníkoch som vyšiel hore, na luku, kde bola hlavná trať. Tam som strávil asi tridsať minút a presunul sa k cieľu, keďže už začali dobiehať posledný závodníci. Až nakoniec dobehol posledný závodný psí záprah.

Odovzdávanie cien v psích záprahoch Zuberec 2018

Po poslednom psom záprahu sa čakalo asi hodinu, kým sa pripravilo pódium pre odovzdávanie cien. Bolo niekoľko kategórií, ktoré boli rozdelené podľa počtu psov ako aj podľa druhu. Cien a kategórií bolo viac a tak veľká časť závodníkov bola odmenená.

Poháre pripravené už si ich prevziať, psie záprahy, Zuberec, 2018, Branislav Bruder, fotograf
Poháre pripravené už si ich prevziať

A myslelo sa na psov, keďže majitelia dostali veľké vrecko granúl. To by tak ešte chýbalo, že by nič nedostali, keď si to hlavne psi zabehli. Ceny sa porozdávali a tak už ísť len domov.

Záverečné zhrnutie psích záprahov

Tak oproti minulému roku bolo krásne slnečné počasie. Aj keď mrzlo, tak slnko už malo svoju výhrevnosť a na slnku bolo teplo. Všimol som si to aj na psoch, hlavne na tých huňatých, že im zima nebola. A všimol som si tiež, napríklad psoch pod číslo 49, že sa im bežať moc nechcelo a tak ujo potom musel potlačiť sane. Myslím, že akcia to bola pekná a vydarená, kde sa určite potešili mnohý ľudia a deti. Takže ak sa bude dať ísť budúci rok, tak pôjdem pozrieť znovu.

Ak sa vám článok a fotografie páčia, tak lajkujte či zdieľajte ďalej.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *