Jar 2020 v duchu pandémie a prírody

Tento rok začal ako každý predtým. Ľudia plných predsavzatí a nádeji. Ja som vo februári zúčastnil každoročnej akcií, psích záprahov Zuberci. Aj keď to spočiatku vyzeralo, že nebude pre nedostatok snehu. Potom prišla jar, ktorá ešte nebola vhodná na fotografovanie, lebo nebol sneh ani zeleň, také nemastné neslané. A ako začala ožívať príroda, prišla táto táto pandémia. A tak mnohý z nás zostali zatvorený svojich domoch, či bytoch. Veru nebolo to nič príjemné.

Prišla karanténa, čo teraz?

Tak už pred tým ako sa začalo všetko uzatvárať som vedel, že to nebude jednoduché. Len som dúfal, že nám nezakážu vyhádzať, lebo predstava zostať zatvorený v garsónke na niekoľko týždňov, ma vôbec netešila. Našťastie sa tak nestalo a mohol som chodiť von do prírody. Keďže skorá jar je také prechodnejšie obdobie moc sa nedalo fotiť samotná príroda. Aj keď by sa niečo určite niečo našlo.

Idem fotografovať

Hneď ako sa všetko zastavilo na slovensku, bolo aj horšie počasie, tak som nešiel nikam. A do toho ešte neistota, čo bude ďalej. Ale ako náhle sa trošku vyčasilo, tak som si zobral foto-výbavu a išiel do lesa. Som si povedal, že sedenie doma nie je dobre a čerství vzduch bude lepšie budovať imunitu.

Tak prvé miesto som si vybral nad Zabiedovom, nebolo to ďaleko a boli tam miesta, kde som vedel, že nebude veľa ľudí, keďže je to tak mimo turistických atraktívnych miest. Bolo ešte blatistá pôda, ale aj ešte nejaký ten sneh pod stromami. Tečie tam aj jeden potôčik, ktorý má pár miest kde sú pekne vodopádiky, tak som sa najprv vybral tam.

Potok nad Zabiedovom

Keďže počasie bolo také premenlivé, v noci mrazy a cez deň teplo, tak okolie potoka bolo také pololadové a blatové.

Prvý pionieri

Začínajúca jar ma aj svojich „pionierov“, ktoré ohlasujú príchod jari. Tu na Orave často vidieť Šafrany, na snežienky som nenatrafil. Potom počas nasledujúci výjazdov som Šafrány aj pár krát fotil na rôznych miestach. Tiež som sa často zameriaval na fotenie zveri, tak fotenie prírody bolo na druhej koľaji. Ale ak sa niečo našlo tak som to cvakol.

Fotografovanie v Oraviciach

Tiež som mal niekoľko výjazdov do Oravíc, kde som si opäť volil miesta, kde sa ľudia nepohybujú. Už len z toho dôvodu, aby mohol fotografovať zver v kľude. To bolo dva krát úspešné. Väčšinou ak som videl, tak utiekli, alebo boli veľmi ďaleko.

Jelenica

Objavil som jedno zaujímavé miesto, kde som bol par krát, javilo sa celkom ako vhodné na fotografovanie zvery. Bolo tam dosť stôp od zvery, ale nikdy sa neukázala, občas som počul ako niečo v lese prechádzalo, ale na lúku nevyšlo. Jediné tak vtáky.

Tiež na jednom mieste, v lese, som si uvedomil, aké je dôležite, ak sa v lese nechávajú aj nejaké padnuté stromy. Všimnite si na obrázku, koľko stromov rastie na jednom pni, ale v okolí nerastie žiadny nový strom. Najlepšie sa práve darilo mladým stromčekom na tom pni. Majú tam potrebné živiny, aby sa uchytili a rástli.

Hotová škôlka malých stromov

Mal som jeden deň, kde som si urobil výlet od východu slnka až po noc. Plus nejaké dve prestávky. Fotil som ranný východ slnka. Potom som šiel do Oravic, kde som bol „loviť“ zver. A na záver, som fotografoval od Zuberca nočnú oblohu, nad Západnými Tatrami. Trošku to pokazil mesiac, ktorý už dosť výrazne svietil, ale ako bude dole vidieť v galérií, niečo sa z toho podarilo nafotiť.

Ale jar sa pomaly blíži ku koncu. Príroda sa už prebudila a kolobeh života v prírode je už plnom prúde. Stromy sa zazelenali, vtáčiky už majú svoje mladé vtáčiky ako aj zver. Je to príjemné obdobie roka, kde je krásne sýta zelená farba prírody a počuť hlasné čvirikanie vtákov. Každe obdobie má svoje čaro a jar ma práve toto, na ktoré sa vždy teším. Samozrejme ešte jar pokračuje do 21 júna a potom sa nám začne leto. A ak budem mať čas, tak sa opäť vyberiem do prírody, si oddýchnuť a nabiť sa novej energie.

Galéria a video

Na záver dám pár fotografií, z tohto obdobia z jari na Orave. Dúfam, že Covid-19 už nebude robiť také problémy ako do teraz a zbytok roka bude na tom lepšie pre nás všetkých. Ale aby sme nemysleli na to zlé, ale aj na to dobre pridám pár pekných fotografi. Urobil som jedno video v lese Oraviciach, ako som išiel na to nové miesto. Miestami je vidieť pekný les, kde ľudia nerobia veľké zásahy.

Ak sa vám páčil článok lajkujte a zdieľajte ďalej. Ak vás zaujíma akú zver som odfotografoval, tak pozrite si na odkaze.

Galéria:

Video:

Branislav Bruder – fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.