Fotenie prírody, zhrnutie roku 2017

Tak ako som nedávno zhrnul úspechy roku 2017 so zvieratami, tak by urobil menšie zhrnutie roku 2017 s prírodou. Počas roku som sa väčšinou pohyboval po Orave, či pod Západnými Tatrami. Ale bola aj kratšia dovolenka mimo tohto kraju. Ak by som to mal zhrnúť do jednej vety, tak Slovensko ako krajina je veľmi fotogenická pre prírodne fotografie. A keď sa tomu pridajú aj pekné momenty danej chvíli, človeku to občas dych vyrazí.

Nočná obloha pri skalke Tvrdošín, mliečna cesta, fotograf, Branislav Bruder
Nočná obloha pri skalke Tvrdošín

Takže teraz také menšie zhrnutie zaujímavých momentov z roku 2017.

Začiatok roka, extrémne mrazy a výlet k Roháčskému vodopádu

Začiatok roku sa ukázal ako naozaj studený. Prvý krát som zažil čo je to -31°C. Bolo to zaujímavé. Hlavne ako som cítil, keď mi v nose mrzne môj dych. Tieto mrazy boli taký týždeň. A preto som chcel ísť pozrieť na Rohačský vodopád. Ako už bolo písane v danom článku, bol to veľmi pekný výlet, v krásnej zasneženej prírode.

Cestou k Roháčskému vodopádu, zasnežená hrajna, sneh, Branislav Bruder
Cestou k Roháčskému vodopádu

Potom som mál ešte taký výlet po zimnej Orave, kde som sa zastavil v jeden deň na viacerých miestach. Napríklad videl malé Rio aj na Slovensku.

Prichádza Jar a hneď niekoľko výletov

Na jar som absolvoval pár menších výletov po jarnej Orave. Príroda ožívala a ukazovali sa prvé jarné kvety.

Príchod Jari, opelovanie kvetu, včela, fotograf, Branislav Bruder,
Príchod Jari

Bol som aj na dvojdňovom výlete mimo Oravu a to už viac na východ. Bolo to aj cez pohorie Branisko a to bolo to v apríli, keď ešte len stromy začali pučať. Tento výlet bol pekný ale nad sily môjho kolena. A tak som si celú nasledujúcu sezónu dosť pokazil a Omedzil len na krátke výlety, ktoré som s rozrýpaným kolenom ako tak zvládol. A napríklad horko ťažko som zišiel z vrchu Osobita.

Aj na Orave je leto

V lete som neabsolvoval veľa výletov, pre vyššie uvedený problém. Oproti môjmu pôdnemu bydlisku v Pezinku, som leto ľahšie znášal. Na Orave neboli také horúčavy čo potešilo. Skôr som bol zameraný na fotenie zvery, aj keď nie vždy sa darilo. A po pri tom som fotil prírodu a pripravoval fotografie pre timelapse Orava. Samozrejme boli aj malé výlety ako napríklad na Roháčské plesá.

Pleso pri Ťatliakovej chate, Ťatliakova chata, Branislav Bruder,
Pleso pri Ťatliakovej chate

Leto ubehlo ako voda a prišla jeseň.

Jeseň v znamení príchodu zimy

Jeseň bola pestrejšia na fotografovanie. Na prelome leta a jeseni, som mal návštevu rodičov, tak som im poukazoval niektoré pekné miesta na Orave a v blízkom okolí, ako je Historická železnica. V jeseni som bol zameraný fotenie zvery, keďže je to obdobie ruji. Samozrejme mal som nejaké výjazdy na fotenie ale väčšinou fotografovanie bolo len krátke. A tak vzniklo niekoľko pekných fotografií z jesennej prírody.

Oravský Podzámok na jeseň, Branislav Bruder.
Oravský Podzámok na jeseň

Tiež sme si boli pozrieť novo otvorený chodník v stromoch, ktorý bol z opačnej strany Tatier v Bachledovej doline.

A prichádza zima

Tohto ročná zima začínala veľmi pekne, ale nakoniec sa dosť pokazila. Využil som jedno prvé väčšie zasneženie a išiel som fotiť. Opäť boli čarovné zimné scenérie. Bol som pozrieť do Oravíc či do Oravskej Lesnej.

Zimná krajina, Oravská lesná železnica
Zimná krajina

A potom sa zima pokazila. A aj keď sneh napadal, tak sa hneď roztopil. Tiež bolo stále zamračené a vlhké počasie. Človeku sa moc chodiť von nechcelo.

Na záver a album fotografií z prírody

Rok 2017 rýchlo ubehol ani neviem ako a už tu je 2018. Bol to pekný rok nových skúsenosti a pekných zážitkov. Ako som spomínal, robil som aj timelapse Oravy, ktorý nájdete túto na stránkach. Ale vzniklo ďalších pekných fotografií z prírody, ktoré môžete nájsť dole v albume. Fotografie sa dajú zakúpiť a to podľa cien v cenníku.

Ak sa vám fotografie páčia neváhajte zdieľať či lajkovať.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.