Hríbikovo – rastú ako po daždi

Na Orave sa to posledných dňoch hemží hubármi. A musím potvrdiť, hríbov rôzneho druhu je neúrekom. Rastu rôznych tvarov, druhov a podmienky priam ideálne na rast nových húb. Pršalo niekoľko dní za sebou a ešte do toho teplé počasie.

Kde nájsť hríby?

Miesta na hľadanie hríbov je dosť. Ja som výslovne zbierať hríby nebol, ale len prejsť. Dokonca som nemal pláne ani fotiť hríby. Bol som v Zuberci, keďže som mal na návšteve rodičov. Ráno sme sa vybrali výlet a rozpršalo sa a bolo moc blata tak sme sa vrátili. Po vysušení a ustálení počasia sme sa vybrali peši ku Oravskej dedine. Miesto som poznal, bol to les, krásne machom obrastený.

Les pri Zuberci

Pôda bola nasiaknutá vodou ako špongia, takže sa nedalo nikde sadnúť ani ľahnúť. Ale čo nie je ideálne pre ľudí, na ležanie, to nemusí byť ideálne pre niečo iné. A pre vytvorenie podhubia je takéto vlhké počasie ako stvorené.

Fotografovanie hríbov má tiež svoje úskalia

Človek si povie fotiť hríby, ha, to nie je nič. Pravda fotografovanie zvery to nie je. Rastú skoro všade a neutekajú. To je síce pravda, ale to neznamená, že sa fotia jednoducho. Prvý problém je ich potrebné nájsť. Teraz to taký problém nebol. Čo bol druhý problém, nájsť pekné miesto. Síce ich bolo dosť, ale dané miesto nebolo vždy fotogenické a dobré prístupne.

A prístupnosť to bol ďalší problém. Hríby rastu pri zemi, takže som musel fotiť pri zemi. Čo môže byť problém ak poriadne nevidíme čo sa nachádza v hľadáčiku. Ľahnúť sa nedalo, tak ako fotiť? Ešte že je možnosť prepnúť na displej. Aj keď stále bol problém ostriť na správne miesto. Výklopný displej nie je tak som musel byť pričupnutý a robiť rôzne polohy, aby vedel odfotiť hríb. Ale po niekoľkých snahách sa to podarilo.

Tmavom lese a pri zamračenom počasí ešte komplikuje nedostatok svetla. Ale našťastie moja zrkadlovka zvláda aj horšie svetelné podmienky bez rušivého šumu pri vyššej citlivosti ISO. A dalo sa fotiť z ruky bez použitia statívu.

Výsledné fotografie z fotografovania

Napriek všetkým úskaliam som našiel niekoľko vhodných objektov na fotografovanie. Za tie dve hodiny čo som prechádzal na tom kúsku, vzniklo niekoľko pekných fotografií. A možno niektoré by sa aj mohli dať do katalógu. Teraz nižšie si môžete pozrieť výsledok fotografovania, ale aj prostredie v akom som sa prechádzal.

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.