Jelenia ruja 2019 na Orave

Od minulého roku som očakával na ten čas, keď príde Jelenia ruja. Jeleňa lesného, na Orave, som stretol raz len na jeseň 2018, keď bola tiež ruja. Na jar sa mi podarilo odfotografovať dvoch jeleňov. Aj keď to bolo krátke stretnutie potešilo ma. Parožie im ešte len rástlo a bolo ešte v liku. Ale teraz to už boli pekný krásavci.

Schovávačka s Jeleňom lesným

Než sa mi podarilo natrafiť na týchto jeleňov, tak to chvíľu trvalo. Bol som pred tým dva krát. Prvý krát som bol na mojom obľúbenom mieste, kde som už niekoľko krát fotografoval zver. Ale po pár hodinách sa nič neobjavilo. Lúka nebola ani rozrytá a ani stopy som nevidel, tak som rozmýšľal, či nechodia inde. Na druhý krát som išiel na iné miesto, kde som stretol pri prvom pokuse fotografovania jeleňa. Ale aj to bolo bez úspechu.

Tak na tretí pokus som išiel opäť na moje miesto. Prišiel som tam niečo po pätnástej hodine. Najvyšší čas sa usadiť a čakať. Cestou som počul ručanie jeleňov, tak mi to tak trošku zlepšilo náladu. Ale čakám hodinu, dve a nič. Ručanie sa len ozývalo z diaľky. Tak som sa zdvihol, že skúsim iné miesto. V tom som započul ručanie pomerne blízko. Chvíľu som rozmýšľal a povedal som si, že sa vrátim kde som bol.

Aha jeleň, predsa sa oplatilo čakať

Toto ma veľmi potešilo. Konečne som si vydýchol. Bol to mladší jeleň, desatorák, čiže nemal také veľké parožie. Ale to nevadí bol aj tak pekný.

Jeleň lesný desatorák

Nevýhoda bola to, že vyšiel mi na zlom mieste, z boku. Ale našťastie sa dá vyklopiť displej a tak som fotil cez živý náhľad. Menšiu chybu som urobil, že som statív nenastavil úplne dobre, tak fotky boli na krivo. Čo sa ako tak dalo ešte postprodukcií upraviť, len na videu to je horšie. Nabudúce si musím dať na to väčší pozor.

Ešte čo bol ďalší problém, že mi úplne zašiel niekde za chrbát a stromy. Nemal som naň výhľad. Bola tam aj jelenica s mladým, ale tie sa mi nepodarilo odfotografovať. Preto som sa pokúsil presunúť. Ale asi ma buď zbadal či začul, lebo utiekol. Čo ma trošku sklamalo po tomto krátkom fotografovaní.

Fotografovanie jeleňa lesného pokračuje

Ale našťastie to nebolo všetko. Asi po dvadsiatich minútach sa objavil na opačnej strane druhý jeleň o niečo starší a mohutnejším parožím.

Jeleň lesný dvanástorák

Ale najprv som si myslel, že je to ten istý, až doma, keď som ich videl poriadne na fotkách, tak som zistil, že bol iný. Výhľad som nemal dobrý. A ukazovať som sa nechcel pochopiteľne. Čo ma najviac tešilo, že aj občas ručal, tak som mohol fotografovať pri tomto vábení jeleníc. Tohto jeleňa som mal možnosť fotiť a natáčať asi tridsať minút.

Jednou nevýhodou bolo, že si ľahol za horizont. A tráva ho potom zakrývala čim som sa musel pasovať. Opatrne som musel vysunúť fotoaparát na statíve, aby sa trošku zlepšil výhľad. Vidieť to potom aj na videu. A často pozeral mojím smerom. Keďže bol o do mňa asi 25 metrov, tak som musel opatrne zdvihnúť fotoaparát. Ale vzniklo pár pekných záberov.

Video a galéria jeleňov

Na záver môjho rozprávania zostáva už len sa podeliť vizuálne s majestátným, jeleň lesný. Na mojich stránkach ovšem nájdete toho viac v záložke tvorba. A určite neváhajte zdielať či lajkovať.

Video:

Foto-galéria:

Napísal Branislav Bruder – fotograf orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *