Potulky letnou Oravou

Leto 2017 je už za nami a už len môžeme spomínať na toto leto. Dúfal som, že leto využijem aj na turistiku po Západných Tatrách ale moje koleno rozhodlo inak, tak ma to celkom uzemnilo. A nie vždy počasie prialo fotografovaniu a keď hej, práca nepustila. Zver tiež moc nespolupracovala. No tak dobre bolo dosť nariekania. Ale pár menších fotografických zážitkov bolo. Tak sa dobre usaďte a prajem príjemné čítanie a kochanie.

Fotenie kolo Oravic

Po poslednom výlete v Roháčských plesách som ešte bol pozrieť okolo Oravic, či náhodou sa mi nepodarí nafotiť nejakú zver. Lebo som tam v jednom dni zažil pekný zážitok fotenie miestnej Fauny, tak som dúfal, že sa opäť pošťastí. Ale podarilo sa mi nafotiť srnku ako sa v diaľke kŕmi. Tiež som natočil krátke video. A potom som stihol ešte počas iného záťahu urobiť momentku vtáčika. Počas túr dalo koleno najavo svoj nesúhlas. A na jednej z tých túr som vytratil doklady od auta ale po dvoch keď som sa vrátil, tak som ich našiel čo potešilo.

Video

Cyklotrasa do Poľska

Keďže pešia turistika mi robí problémy, zameral som na môj obľúbený dopravný prostriedok a to bicykel. Kamarátka zorganizovala menšiu partiu na bicyklovanie a tak sme vyšli do Poľska. Je to pomerne nová cyklistická trasa (Historicko-kultúrno-prírodná Cesta okolo Tatier) a je postavená na bývalej železničnej trase. Z tejto trasy je vidieť v diaľke pekné Západné Tatry. Samozrejme väčšinu času som venoval bicyklovaniu a prešli sme 50 kilometrov. Ale našiel som čas aby som urobil zopár fotografií, s ktorými sa rád podelím.

Fotenie ohňa a hviezd

Ďalšie spoločné chvíle strávené priateľmi bolo na grilovaniach v dedine Zákamenné. Samozrejme ani tu nesmel chýbať fotoaparát. Človek si povie, čo je len na ohni zaujímavé, ale poviem vám, všetko ma svoje kúzlo.

Plameň
Plameň

Počas jednej grilovania sme urobili vatru. A bol to pekný pohľad. Natočil som video ako ta vatra vznikla a bola to iná teplota.

Keď to zhorelo, zostala veľká pahreba, kde som využil dlhé uzávierky a pekne maľovanie lietajúcich uhlíkov. A vznikli veľmi pekné fotografie, ktoré sú nižšie.

Potom na ďalšom grilovaní som trošku fotil hviezdy. Bolo to počas obdobia, keď bolo zvýšene padanie meteorov. Na jednej fotografií sa podarilo za 30 sekúnd zachytiť až päť.

Čiastočné zatmenie mesiaca

Ešte stojí jedna krátka zmienka k čiastočnému zatmeniu mesiaca, ktoré bolo 7. augusta 2017. Počas tohto zatmenia sme mali Tvrdošíne oblačno, tak mesiac nebol dobre vidieť. Ale potom sa na ukázal. Pre toto fotenie som ďaleko nemusel ísť. Proste som doma rozbalil výbavu a zhasol svetlo a urobil fotky 🙂 .

Fotenie okolo Tvrdošína

Okolo Tvrdošína to začínam trošku spoznávať viac. A aj keď som chodil na bicykli našiel zopár pekných zákutí. Napríklad takýto prameň s pitnou vodou.

Prameň Voda z Hubertovho prameňa
Prameň Voda z Hubertovho prameňa

Tiež som venoval trošku aj umeleckému foteniu ako západom slnka, či kvietkov na ktoré som natrafil. Našiel som si čas aby navštívil Tvrdošínsku rozhľadňu.

Posledné dni augusta

Posledný augustový týždeň som mal trošku rozlietaný a aj som využil volný deň. Bol som Oravskej Lesnej, Mútnom či v Zákamenom pozrieť novú rozhľadňu. Oravskej Lesnej som bol fotiť zver ale to sa mi opäť nezaradilo. Jedine dve divé svine čo boli v ohrade. No ale už moc diví neboli, pre rožok by aj panáčkovali 🙂 .

Ale v čom sa zadarilo je môj dlhodobý projekt, urobiť časo-zberné video z Oravy. A tiež som mal pekný západ na Zákamenskej rozhľadni.

Zhodnotenie leta

Aj keď oficiálne leto ešte neskončilo ale počasie tu na Orave hovorí niečo iné. Trošku ma mrzí problém z nohou a pokazilo moje plány, ale aspoň to čo som mohol urobiť ma potešilo. A považujem to za pekné prvé strávené leto na Orave. Samozrejme som v tomto článku spomenul len zopár zážitkov z leta. Aj keď nám na Orave častejšie pršalo ako v Pezinku, ale aspoň som sa nemusel piecť vo vlastnej šťave počas letných dní. Tá Orava má svoje výhody.

A na záver dám moju poslednú augustovú fotku. Prajem vám aby ste aj vy mali také príjemné spomienky ako ja. A teším sa na tie nové.

Zákamnská rozhľadňa po západe slnka.
Zákamnská rozhľadňa po západe slnka.

Ak sa vám článok páčil neváhajte lajkovať či zdielať.

Koniec článku

Napísal Branislav Bruder – fotograf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *