Od Pod Spálenej k po rázcestie Pod Predným Zeleným

Zima nám postupuje, ale občas rozmýšľam, kde je ta zima? Okolie Tvrdošína bez snehu a už je pokročili Január. Ale máme tu globálne otepľovanie, tak sa asi nie je čo čudovať. Aj keď až tak mráz nemusím, ale keď je človek obklopený krásnou zasneženou krajnou a hýbe sa, tak ten mráz aj prestane vnímať. Sneh je len vo vyšších polohách, tak som sa rozhodol pozrieť do blízkosti Roháčov. A ako aj krajinkársky fotograf som, sa mohol potešiť peknou prírodou.

Fotografovanie začínam pod Spálenou

Túto trasu som už absolvoval zime minimálne dva krát. Ráz pred troma rokmi, keď som išiel pozrieť na zamrznutý Roháčský vodopád a druhy krát som bol, keď minuli rok nám prekvapivo veľa nasnežilo. Tento rok je pomerne teplo, tak snehu je pomenej. A čo ma sklamalo, že sneh nebol ani na stromoch. Tak som ani toľko nefotografoval, ale skúšal som aj natáčať video, keďže som kúpil stabilizátor. Videa budú nižšie.

Pod Spálenej som vyrážal pre deviatou a postupne som sa fotografovaním a natáčaním presúval. Postupne sa začalo predierať hustým lesom slnko, čo pridalo na hrejivej atmosfére. Keďže som sa pohyboval hlavne doline, a potom na severne smerovaných svahoch, tak slnko som si užil asi hodinu.

Fotografovanie Studeného potoka a Roháčského vodopádu

Také väčšie zdržanie bolo pri Studenom potoku. Doň tečie potom aj voda z Roháčského vodopádu. Už keď neboli stromy so snehom, tak aspoň bola pekná snehová pokrývka na kameňoch okolo potoka. Tam som strávil skoro hodinu, lebo som testoval aj stabilizátor, ktorý ma aj mód pre timelapse. A ak sa vydarí, tak postupom času by chcel urobiť nový Timelapse Oravy po prvom. Začal som robiť prvé snímky. Tak o rok bude možno hotový.

Studený potok v Roháčskej doline

Potom som sa pomaly presunul ku Roháčskému vodopádu. Tam som sa zdržal asi pol hodinku. Urobil som zopár fotografií a nejaké videa. Musel som si dávať pozor na ľad, lebo sa šmýkalo a raz som sa pošmykol, keď som točil video, našťastie, prežil som bez ujmy. Čo bolo trošku smutné, že kvôli teplu sa odtrhol ľadový kryt vodopádu a spadol dole, tak to tam už nebolo také fotogenické.

Roháčský vodopád

Pokračujem k rázcestiu

Od vodopádu pokračujem ku rázcestiu Pod Predným Zeleným. Keďže sneh bol tvrdí, tak som išiel bez problémov. Trošku som mal obavy či nebude zľadovatený povrch, ale nebol. Takže som sa ku rázcestiu dostal do hodiny. Bolo to už strmejšie stúpanie, kondícia nič moc a ešte k tomu foto výbava, tak som sa aj zadýchal. Ale nakoniec som sa dostal do cieľa. Bola tam s časti zasnežená lavička a aj stôl. Tam som opäť strávil nejaký čas.

Ale už sa blížila 16 hodina a to bol najvyšší čas zliezť dole. Po tme sa mi nechcelo ísť. To už išlo celkom svižne. Keď som zišiel dole do doliny už som len kráčal po širokej zasneženej ceste. Aj keď bol súmrak, tak mi to nevadilo, lebo som videl dobre. A keď som vošiel medzi stromy, tak som si prisvietil s telefónom.

Ešte fotografujem Pod Spálenou

Ako správny fotograf, treba využiť všetky možnosti na fotografovanie. A keď som prišiel ku autu bola celkom tma. Tak som dojedol posledné zásoby a potom zobral statív, fotoaparát a išiel fotiť nočné fotografie. Ale už som moc nemohol ísť do kopca, keďže sa opäť ozývalo koleno. Tak som fotil hlavne okolo strediska ako zasnežujú. Chodila tam aj rolba, ale ta sa nedala odfotiť, mala také silne svetlomety, že len vypálil svetlý pas do fotografie.

Lyžiarske stredisko Spalená

Nakoniec som sa zdržal približne hodinu. Ale keby ma nebolelo koleno, tak by sa asi ešte vyššie vydriapal. No čo už, ale aj rolba tam chodila, tak som sa otočil a išiel domov.

Fotky a videa na záver

Na konci dňa som mal asi 50GB dát na dvoch kartách a približne hodinu záznamu. Nastala ďalšia časť a to postupne všetko spracovať. Fotiek ani tak veľa nebolo, ale videí bolo dosť, približne hodina záznamu. Stabilizácia bola celkom úspešná a celkovo som spokojný. Konečne nebudem mať roztrasené videa. Feiyu Tech AK2000 sa mi celkom osvedčil. A moja tvorba v ďalšej oblasti môže napredovať ako fotograf.

Fotky a videa si pozrite nižšie. Ak sa vám moja tvorba páči, tak zdieľajte a lajkujte.

Fotogaléria

Videa

Branislav Bruder – svadobný fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

One Reply to “Od Pod Spálenej k po rázcestie Pod Predným Zeleným”

  1. Všetkým fotky sú pekné zvlášť sa mi páčia tie kde vidieť aj hviezdy, večerné fotky 😀 ja ich tak nazývam. Je tam vidieť zvlášť tú krásu, pekne hra tma, sneh a osvetlenie na tích fotkách. Videa dobré akurát hudba my nesadla, nepasovalo mi to dokopy. Môj obyčajný názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.