Orava Timelapse 2017 Slovensko

Orava, je to už rok čo som sa presťahoval. Prvé samostatne bývanie. Mal som plno obáv ako to prežijem, hlavne kvôli tomu, že som nevedel variť. Varenie síce nie je moja obľúbená činnosť, ale prežil som to už rok menšou pomocou. Ale moja obľúbená činnosť je fotografovanie a na Orave je veľa možnosti čo fotiť, prírodu alebo zver. Už len bolo potrebne nájsť dobre miesto a vhodné podmienky na fotografovanie. Niekedy sa to podarilo a niekedy nie.

Keď som išiel na Oravu, dal som si taký menší fotografický ciel, urobiť časo-zberné video (timelapse) z oravskej prírody. Ako vidieť na týchto stránkach bolo čo fotografovať. Samozrejme bol to môj druhy dlhodobý projekt. Prvý môžete nájsť v záložke o mne, je to z oblasti Malých Karpát, kde som vyrastal a žil cez tridsať rokov.

A tento článok je teraz o tomto Oravskom projekte. Dozviete sa, ktoré miesta som navštívil a koľko taká tvorba zaberie času a prostriedkov. Ale najprv odporúčam pozrieť tento Timelapse Orava 2017. Ak chcete mať z lepší zážitok, odporúčam video pustiť na väčšej obrazovke a prípadne lepšou zvukovou aparatúrou. Takto budete mať úplný zážitok ako zo záberov, tak aj dramatickej hudby, ktorá sprevádza toto dielo.

Čo je to timelapse?

Timelapse jednoducho povedané, záznam videa, ktorý je spustený zrýchlené oproti normálnemu času. A tak človek vidí rýchle zmeny, behom niekoľkých sekúnd, čo skutočnosti trvá niekoľko minút či hodín. Sú dve metódy. A to pomocou videa a či fotografií. Obe majú svoje výhody aj nevýhody. Ja som si vybral pomocou fotografií. Ale tento spôsob je náročnejší pre postprodukciu ale výsledný efekt je oveľa, oveľa krajší.

Orava, miesta, kde som fotografoval

Prvé snímky vnikli trošku na inom mieste než je Orava. Bolo to v susednej Malej Fatre. Neskôr som si to uvedomil a preto som si dával už pozor aby som výhradne fotografoval len na Orave. Konkrétne tieto zábery vznikli pri Janošikových dierach a táto oblasť je na hranici Malá Fatra a s Oravou. Preto som rozhodol použiť tieto zábery, keďže je to pri hraniciach s Oravou. Nájdete ich v čase 1:34 až 1:48 sú to pekné zasnežené kopce a doliny.

Podžiar Malá Fatra, Fotograf Branislav Bruder
Podžiar Malá Fatra

Ostatné zábery sú už len rýdzo z Oravskej oblasti

A teraz od začiatku. V čase 0:13 do 0:54 východ slnka a inverzia, bola odfotografovaná kúsok od Tvrdošínu. Konkrétne z Javorového vrchu a blízkeho okolia. Práve mnoho záber v tomto videu je z okolia Tvrdošínu. Je tu mnoho pekných miesť a vyhliadok, kde vidieť pekný oravský kraj. Sú to najčerstvejšie zábery z konca októbra. Keď som vychádzal na tento vrch, myslel som si, že to bude márne, lebo inverzia siahala až po vrch. Ale asi v čase 7:15 ráno, začalo slnko prerážať cez inverziu a ešte k tomu inverzia klesla do nižších polôh. Potom už bola radosť fotiť.

Ďalší krátky zaber bol v lese neďaleko dediny Zábiedovo. Bolo to odfotografované na jar koncom mesiaca Marec. Ak si dobre všimnete v strede je menší pohyb a to je Salamandra Škvrnitá.

Potok pri Zábiedove. fotograf Branislav Bruder
Potok pri Zábiedove.

Od času 1:00 po 1:14 sú zábery z okolia Oravského Podzámku ako aj samotného Oravského hradu. Tieto fotografie vynikli v mesiaci október 2017, keď jeseň bola v plnom prúde. Atmosféru dodalo zamračené jesenné počasie.

Oravský hrad na Jeseň, Branislav Bruder fotograf
Oravský hrad na Jeseň

V minúte 1:15 je záber Tvrdošína z tvrdošínskej rozhľadne. A v čase 1:23 je Oravská vodná nádrž. Konkrétne v Námestove pri móle. Tu bola zaujímavosť hlavne v tom, že sa nad touto hrádzou trhal oblačnosť. A smerom na západ bolo zatiahnuté. Ale potom sa zatiahlo aj nad hrádzou ako som skončil.

Následne v čase 1:30 prichádza prvý nočný úsek z Fratiškovej huty. Ten som musel ukončiť skôr ako som mal v pláne. Tam zaúradovala moja skleróza, zabudol som si skontrolovať ako je to s mesiacom. Problematická bola aj vysoká vlhkosť čo mi zarosilo šošovku objektívu. Potom už nasleduje spomínaný úsek z Malej Fatry.

Nočné snímky

Potom tu máme zimný západ slnka v čase 1:48. Tento pochádza z najchladnejšej dediny na slovensku a to rýdzej oravskej dediny s názvom Oravská lesná. A od 1:55 prichádzajú krásne nočné zábery. Prvý je z Tvrdošína a to zo skalky ako to tu miestny nazývajú.

Skalka Tvrdošín, fotograf Branislav Bruder
Nočná Skalka Tvrdošín

Ďalší nočný zaber je opäť Fratiškova Huta, fotografovaná tiež v októbri 2017. Opäť som musel riešiť problém vysokou vlhkosťou, kde som pravidelne musel ísť utierať na objektíve prednú šošovku od rosy. Ta sa zakryť nedala vysvetliteľných dôvodov 🙂 . Potom na ďalšej nočnej snímke vraciame do Oravskej Lesnej. Tam som musel ešte čakať dve hodiny, kým zašiel mesiac za obzor.

Posledný úsek Oravského time-lapse

Od minúty 2:18 sú ešte zimné zábery Západných Tatier a aj vodnej nádrži Orava. A hádajte s ktorej oblasti. No opäť Tvrdošín, neďaleko Tvrdošínskej rozhľadni. V čase 2:28 nasledujú tri úseky z vrchu Osobytá. Kde je nádherne, ale vstup je tam povolený len v jednom víkende v roku. V čase 2:46 sa opäť ocitneme neďaleko Oravskej Lesnej z oblasti Flajšová. A v tom úseku je posledný záber z Oravskej nádrži.

Koniec timelapse z Oravy

A už tu máme posledné štyri zábery. Prvé dva sú z dediny Mútne. Táto dedinka je zaujímavo situovaná do takého kruhu, kde v strede má polia, ktoré sa zvážajú do doliny. Predposledný zaber je z Javorového vrchu, tesne pred západom slnka. A posledný strih je vyhliadková veža v Zákamenné, ktorá bol otvorená tento rok. Ďalšie fotografie z rozhľadne nájdete v na týchto stránkach.

Vyhliadková veža Zákamenné. Fotograf Branislav Bruder
Vyhliadková veža Zákamenné.

Ďalšie detaily, ktoré stoja za vytvorením tohto diela

Najprv spomeniem čas. Priemerný čas vytvorenie 9 sekundového záznamu trvalo 20 až 30 minút a týchto časti bolo dvadsať. Potom som mal sedem úsekov o dĺžke 5 sekúnd čas čakania bolo 10-20 minút. Záviselo to od toho ako som nastavil interval fotografovania. Väčšinou pri dennom fotení to bolo 6-8 sekúnd. Čiže približný čas fotografovania bol spolu 8-9 hodín.

U nočných fotografií to bolo už o niečo inom. Tam dĺžka len samotnej uzávierky bola o dĺžke 25s. či 30s. plus 5 alebo 10 sekúnd pauza o 225 fotkách. Nočných záznamov mám tri, o dĺžke 9sekund a jeden o dĺžke 3 sekúnd. Približný čas fotografovania spolu bol asi 8 hodín.

Ak to sčítame, tak to vychádza spolu približný čas fotografovania 17 hodín. Pri tom vzniklo 6493 fotografií. Tým 17 hodinám treba pripočítať úpravu fotografií. Každej hodine minimálne 30 minút. Našťastie som vymyslel aizované postupy, inak by ten čas bol oveľa dlhší. Ale pri niektorých úsekoch som strávil aj hodinu s úpravami fotografií. Obrázky a videa spolu zaberajú 512GB diskovej kapacity.

Tiež ešte bolo treba zostrihať video. To mi zabralo asi 7 hodín ladenia. Video som musel niekoľko krát pre kontrolu vyrenderovať. Keďže aj môj pomerne výkonný PC, nevedel plynulo prehrať pracovne videa. A každý render trval cez hodinu. A bolo ich asi päť, ale po pri tom som robil niečo iné.

Cestovanie

Samozrejme som musel niečo aj prejsť po tej Orave s autom. Ak som to dobre spočítal, tak to bolo cez 620 km, to je asi 10 hodín strávených v aute. Samozrejme aby nenajazdil zbytočne veľa kilometrov, vyberal som si dni najvhodnejším počasím. A preto som minimálne v troch prípadoch bral dovolenku na jeden deň. A tiež som urobil 1-3 záznamy, za jeden výjazd a prípadne spojil ešte nejakým výletom.

Ak som to dobre spočítal všetky hodiny, tak mi to zabralo spolu asi 44 hodín. Prvá snímka vznikla decembri 2016 a posledná v októbri 2017, čiže jedenásť mesiacov.

Náklady na vytvorenie tohto projektu

A je tu ešte finančná stránka tohto projektu, ktorá išla samozrejme len z môjho „vačku“. Mnohí ľudia to nevedia, ale zrkadlovky majú určitú životnosť uzávierky. Deklarovaných je 100 000 snímkov. Plus aj objektívy majú nejakú životnosť, ale ta závisí od toho ako sa aj k tomu človek správa. Pre zaujímavosť som si to prepočítal, tak som zhodnotil, že jedna snímka ma asi stojí 3 centy. Pri tomto počte snímkov je to 195 €. K tomu treba počítať náklady za auto a tiež autorské práva hudby. Tak ak si to všetko spočítam, vytvorenie tohto projektu ma stalo približne 300 €. A to nepočítam mnohé doplnky k fotoaparátu, či počítačovú zostavu, ktoré tiež dostali zabrať. Takže sa nečudujte, ak vás na youtube otravuje reklama. Je to len minimálna kompenzácia za toto dielo.

Zhodnotenie projektu

Tento projekt je samozrejme koníčkom. Takže mi priniesol dobru náladu. Či už samotne dielo alebo príroda v ktorej som sa nachádzal, keď som to snímal. Preto pevne dúfam, že sa to aj vám bude páčiť. A nie len to, ale že toto video budete ďalej zdielať pre ostatných ľudí! A ešte ste sa dozvedeli, čo všetko za takýmto projektom stojí.

Koniec článku.

Napísal Branislav Bruder – fotograf na Orave

3 Replies to “Orava Timelapse 2017 Slovensko”

  1. Zdravím
    Páčia sa mi Vaše timelaps videá.
    Nerobíte náhodou workshopy?
    Tiež som sa tomu začal venovať, tiež v okolí Tvrdošína, len by to chcelo ešte doladiť.
    Ďakujem
    Mario

    1. Ahoj. Workshop neorganizujem ale to neznamená, že nemôžem občas niečo poradiť. Nech sa darí v tvojom koníčku. Pozeral som tvoje stránky a fotky máš pekné. Len tak ďalej. Braňo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *