Oravská železnica so snehom a okolie

Bol december 2019 a zime sa stále nechcelo prísť. Teploty sa skôr podobali prichádzajúcej jari ako príchode zime. Nejaký ten deň, bolo tak, že sa zdalo, že prišla zima, ale potom sa hneď aj oteplilo. A ak napadal sneh, tak sa hneď aj roztopil. Ja ako fotograf, si ale ocením pekne zasneženú krajinu.

Prišiel koniec decembru a konečne napadol sneh. Hlavne vo vyšších polohách. Bol som sa lyžovať v Roháčoch a tam bolo snehu dosť. Známeho som sa tiež pýtal, koľko majú snehu v Oravskej Lesnej. A potešilo ma keď povedal, že aj zo 20 cm. Tak som využil voľný deň a išiel sa prejsť.

Do Oravskej Lesnej prišla zima

Tak som to hodnotil, keď som išiel s autom k miestu Tanečník v Oravskej Lesnej. Na tomto mieste som už bol viac krát a rád sa tam vraciam. Je to miesto, kde sa dá pekne prejsť a vidieť niečo pekné z Oravy. Tiež je tam historická železnica, na ktorej som bol tiež. A bol som už aj minuli rok, v januári 2019, keď napadalo tak veľa snehu v Oravskej Lesnej. Tento krát toľko snehu nebolo, ale ta biela biela pokrývka je stále krásna.

Tanečník idem po železnici

Rozhodol som sa ísť po koľajniciach, keďže táto trasa je podrhnutá od snehu. Ako fotograf s foto-výbavou, mám radšej menej náročný terén. A tak som sa nemusel brodiť v snehu miestami aj po kolená. Počasie bolo veľmi príjemné. Keď som prišiel, tak svietilo slnko. Po čase prišli oblaky, tak na nejaký čas zakryli slnko. Trošku ma to sklamalo, lebo rád by mal aj zimné fotografie so slnkom. Napriek tomu som išiel ďalej.

Ako som išiel par krát som musel zísť koľajnica. Niekedy kvôli fotografovaniu, niekedy keď išiel vláčik.

Historická železnica v Oravskej Lesnej

Postupne som sa presúval fotením a natáčaním videa ku hornej stanici železnice. A čo ma potešilo, že slnko opäť vyšlo poza oblakov. Potom som sa presunul k rozhľadni, z ktorej bol pekný výhľad. Vzduch bol čistí, takmer bez oparu, a bolo vidieť až do diaľky.

Výhľad rozhliadne v Oravskej Lesnej

Pokiaľ si dobre zahladíte vidieť aj Západne Tatry, ktoré sú z časti schované v oblakoch. Na rozhľadni som si dal krátku prestávku, urobil krátke časozberné video a potom som šiel naspäť.

Začína sa stmievať

Keď som schádzal rozhľadne boli asi tri hodiny po obede. Naspäť som nešiel po koľajniciach. Všimol som si, že tam bola vyoraná cesta cez chatovú oblasť Demänová, tak som išiel tým smerom.

Ako som bol na rozhľadni uvažoval som o tom, že možno bude pekný západ slnka. Mraky boli roztrhané, takže by to mohlo pekne zafarbiť do červena. Len nastal menši problém. Ako som šiel, tak som sa dostal po ceste na také miesto, kde som bol medzi stromami a oblohu som videl iba nad sebou. Čo ma trošku sklamalo, nebol výhľad ani na západ ani na oblaky. Tak som smutne kráčal, že mi utečie tá pôvabná časť dňa na fotografovanie.

Ale čo sa nestalo. Cesta ma doviedla na pekné otvorené miesto. Kde bol pekný výhľad na západ. Slnko už bol asi 15 minút za horizontom, ale prišla tá pekná časť večera, keď sa začala obloha zafarbovať. Najprv bola sito oranžová farba, až sa to zafarbilo do červeno-ružovo-fialovej farby. Bolo to krásne. Hneď som fotil a kochal sa, takých tridsať minút. A netešil som sa len kvôli tomu, že som fotograf.

Keď bolo po divadle, tak som pokračoval ceste k Tanečníku cez chatovú oblasť. Nakoniec sa zotmelo úplne. A v tom ma napadlo, že by mohol skúsiť urobiť nočné fotografie. Ale keďže bola opäť zatiahnutá obloha, tak som sa nezameriaval ani tak na oblohu, ale na to, ako využiť osvetlenie domov a urobiť fotografie v tej zimnej nočnej atmosféry. A myslím, že vyšli celkom čarovné fotografie, zimného obdobia medzi domami.

A už končím

Keďže som sa večer moc nehýbal, tak mi už začala byť zima a trošku som vychladol a nebol som dostatočne oblečený na státie. To som pocítil na druhý deň, lebo som trochu nachladol. Tak teraz sa trošku šetrím, ale aj tak sa teším pekných chvíľ a z peknej zimnej prírody. Počas výletu som nie len fotil ale aj natáčal video. Je to taký pokus.

Fotky a video si môžete pozrieť nižšie. Ak sa vám páčia lajkujte a zdieľajte.

Galéria:

Video:

Branislav Bruder – fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.