Fotografovanie zvierat vo voľnej prírode

Rok 2020 som mal trochu náročnejší na fotografovanie zvierat a zvery. Na jar sa mi podarilo len pár úlovkov. Samozrejme pekný zážitok bol začiatkom mája, keď som odfotografoval stádo jeleňov.

Májové stretnutie z jeleňmi

Ale aj objavenia menšieho hniezda zmijí, trošku zdvihlo adrenalín 🙂 .

Fotografovanie zveri počas leta

Všimol som, že počas leta, je to biednejšie natrafiť na zver. Aj po minulé roky sa mi moc nedarilo. Tak ani tento rok nebol iný a ešte aj nie je vždy čas chodiť na také odľahlé miesta. Občas nejaký vtáčik preletel, či žaba pod nohami plietla alebo srnčia zver prebehla. A ak sa objavila zver, tak v takom neskorom čase, že to nemalo ani význam fotiť.

Fotografovanie zveri počas jesene

Prichádza jeseň. V tomto období, začína byť aktívnejšia vysoká zver hlavne jelene, keď majú ruju. V roku 2019 som mal krátke, ale za to pekné a blízke stretnutie s jedným jeleňom. Ale v roku 2020 mi moc neprialo. V tomto období som mal na návšteve, dva týždne, rodičov, tak som nemohol venovať moc fotografovaniu zveri. Čas bol určený skôr turistike. Boli sme na Sivom vrchu, Rákone či som boli pozrieť Jánošíkove diery a iné miesta na Orave.

Ale počas cesty na Rákoň sa stala zaujímavá vec. Pri Ťatliakovej chate, bola jelenica, ktorá sa pokojne pásla v Ťatliakovom jazere. Bolo to zaujímave, lebo sa prechádzala iba kúsok o do ľudí a nemala strach.

Blízke stretnutie jelenicou

Časť jesene bola pekná a dalo sa chodiť aj do lesa. Raz už tak pri konci ruje, koncom septembra, som išiel opäť skúsiť fotiť Jeleňa v ruje. V tom čase so prechádzal par metrov od jedného Jeleňa. Pekne som ho počul a trochu aj zazrel medzi stromami, ale bol som v zlej pozícii aj som zlú viditeľnosť. Tak som ho nechcel vyplašiť kvôli foteniu. Išiel som inde a dúfal som, že sa presunie ku mne. Ovšem to sa nestalo. Ale niečo sa iné objavilo pre do mnou.

Moje prvé stretnutie s medveďom hnedým

Išiel som na svoje bežné miesto. Na tejto lúke som už fotografoval nie len jedného jeleňa, jelenicu či inú zver. Ale čo vyšlo z lesa som nečakal. Počul som šuchotať niečo medzi stromami. Najprv som si myslel, že nejaká vysoká zver. Potom sa mi to zdalo nízke, tak som si myslel, že asi líška. A potom som to vyšlo z lesa. A líška to nebola, jedine tak na stereoidoch 🙂 . Bol to medveď, môj prvý medveď! Z rešpektom som ho sledoval a rýchlo som začal fotiť.

Medveď hnedý

Bol o do mňa vzdialený do sto metrov, takže som bol v bezpečí. A medveď sa mi zdal pokojný a mladý. Tiež už som vedel ako sa mám chovať. Tak som ho pokojne sledoval, ako sa pasie na zelenej tráve.

Medveď hnedý

Bol to pre mňa super zážitok, ale trval asi päť minút. Potom zašiel opäť do lesa. Na začiatok stačilo. Samozrejme jeleň sa neobjavil, len prebehla jelenica cez lúku, ktorú som si neskoro všimol.

Ďalšie fotografovanie zvierat

Po tomto zážitku som bol ešte vysúšať ísť fotiť zver, ale už som nemal to šťastie. Potom už bolo na môj vkus dosť zlé sychravé počasie. A ešte som riešil jeden operačný zákrok, ktorý ma vyradil na mesiac.

Nakoniec po väčšej pauze som sa rozhodol ešte fotografovať Tvrdošíne, kačky a labute. Bola to taká nenáročná prechádzka. Výhodou bolo, že tieto vtáky boli zvyknuté na ľudí z kŕmenia. A tak sa pohybovali dostatočné blízko. Keď niekto prišiel s kŕmením, hneď prišli.

Labute ide sa jesť

Snažil som sa ich fotiť čo najbližšie ku hladine aby vynikla perspektíva aj pekne žlte pozadie počas zlatej hodinky. Bol to príjemný, ale mrazivý oddych. Ale na to, že bol koniec decembra, tak to nebolo nič moc, ohľadom snehu.

Rok 2020 u konca

Fotografovanie zvierat býva náročný koníček. Keď sa vyráža von na fotografovanie, nikdy sa nevie ako to dopadne s fotografovaním. Väčšinou len strávite dlhý čas čakaním bez fotky. Ale ak sa niečo podarí stretnúť a ešte odfotografovať, tak to veľmi poteší.

Ak sa Vám článok páči, neváhajte ho zdielať a lajkovať. Tiež podporte môj youtube kanál tým, že si dáte odber alebo budete sledovať na instagrame. Nájdete tam ďalšie pekne videa a fotografie.

Foto galéria:

Branislav Bruder – fotograf Orava.

Ⓒ Branislav Bruder

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *